HCN Fiber Connected

Viber- Γίνετε ρεπόρτερ της Kapa News

Ακολουθήστε το Kapa News στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις με καθημερινή ενημέρωση

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – Ολύμπια ΓΣ Λάρισας 53-48

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 53-48 της Ολύμπιας Λάρισας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος σημείωσε μία πολύ σημαντική νίκη στο δρόμο προς την παραμονή στην κατηγορία, κάνοντας τα εύκολα δύσκολα, σε μία αναμέτρηση της οποίας είχε τον έλεγχο για περισσότερα από τριάντα λεπτά, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο επέτρεψε στις παίκτριες της Ολύμπιας Λάρισας να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά επιδεικνύοντας καθαρό μυαλό και ψυχραιμία στο φινάλε, κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα.
Ο Πιερικός Αρχέλαος πήρε από το τρίτο λεπτό της αναμέτρησης το προβάδισμα και στο 2’ 54” δημιούργησε μία διαφορά έξι πόντων (8-2). Με οκτώ αναπάντητους πόντους η Ολύμπια Λάρισας προσπέρασε με 8-10 στο 4’ 34”. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ με την ομάδα της Κατερίνης να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 18-13.
Οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου κράτησαν το μηδέν στην άμυνα στα πρώτα 3’ 35” του δεύτερου δεκαλέπτου, γεγονός που τους έδωσε τη δυνατότητα να προηγηθούν με διαφορά έντεκα πόντων (24-13). Στην συνέχεια η φιλοξενούμενη ισορρόπησε το παιχνίδι και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-25 υπέρ του Πιερικού Αρχέλαου.
Αμφίρροπο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, απόρροια της πτώσης της παραγωγικότητας των δύο ομάδων με το σκορ να διαμορφώνεται σε 40-29 στην ολοκλήρωσή του.
Η Ολύμπια Λάρισας μείωσε σε 41-35 στο 31’ 50” και σε 45-42 στο 34’ 38”, ωστόσο ο Πιερικός Αρχέλαος με ένα σερί έξι πόντων, επανέφερε τη διαφορά στους ενννέα (51-42) στο 36’ 14”. Η φιλοξενούμενη μείωσε ξανά στους τέσσερις (52-48) στο 38’ 12”, με τις παίκτριες του Πιερικού Αρχέλαου να μη δέχονται άλλο πόντο στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 53-48.
Διαιτητές: Παπαδοπούλου – Κωνσταντινέλης.
Δεκάλεπτα: 18-13, 35-25, 40-29, 53-48.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Δαβιτίδου 2, Τελίδου 24 (2), Χρυσοστομίδου 2, Ζουγκουρίδου 7 (1), Ντριστέλλα 3, Κιολέογλου, Λάππα 3, Μπαγκλαρίδου 6, Μπουμπουλέντρα 3, Καρατάσιου, Γκρίτζαλη 3 (1), Καραλή.
Ολύμπια ΓΣ Λάρισας (Λόφτι): Μιχαηλίδου 18 (3), Μοδέα 3 (1), Σουλιώτη 6, Τσιούβρα Μ., Τσιούβρα Ξ., Σκαρλή 2, Πατούνη 9, Μπενέκη 10, Τέλιου, Λιάσκου, Μαργαρίτη, Κλεισιάρη.