HCN Fiber Connected

Viber- Γίνετε ρεπόρτερ της Kapa News

Ακολουθήστε το Kapa News στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις με καθημερινή ενημέρωση

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 70-61

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 70-61 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 24η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ξεπερνώντας τον σκόπελο του πρώτου δεκαλέπτου, κατά το οποίο ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός, επέβαλε το ρυθμό του, πήρε το προβάδισμα στο σκορ το οποίο έφτασε έως και στους δεκατέσσερις πόντους, έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέταρτο δεκάλεπτο, επιτρέποντας στον αντίπαλό του να μειώσει τη διαφορά στους δύο, ωστόσο με όπλο την άμυνά του, έφτασε σε μία δίκαιη και πολύτιμη νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δίλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος πήρε το προβάδισμα στο σκορ και δημιούργησε μία διαφορά εννέα πόντων (17-8) στο 5’ 43”, ωστόσο στο υπόλοιπο του πρώτου δεκαλέπτου σημείωσε μόλις έναν πόντο και στην ολοκλήρωσή του βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-19.

Ένα επιμέρους 8-1 στο διάστημα μεταξύ 10’ 24” και 12’ 31” διαμόρφωσε το 29-22 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης, με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών με μειώνει σε 31-29 στο 17΄ 44”, αλλά οι παίκτες του Πιερικού Αρχέλαου έβγαλαν αντίδραση και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 39-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον γηπεδούχο ο οποίος προηγήθηκε με δεκατρείς πόντους (46-33 στο 22’ 36” και με δεκατέσσερις στο 28’ 25” και ολοκληρώθηκε με το σκορ να διαμορφώνεται σε 57-44.

Το επιθετικό black out του Πιερικού Αρχέλαου στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου σημείωσε μόλις έναν πόντο στο διάστημα μεταξύ 30’ 36” και 36’ 33”, επέτρεψε στον φιλοξενούμενο να μειώσει σε 60-58, αλλά στην συνέχεια οι παίκτες του Πιερικού Αρχέλαου περιόρισαν στον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών στους τρεις πόντους, φτάνοντας σε μία δίκαιη επικράτηση με 70-61.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Γρηγοριάδης.
Δεκάλεπτα: 18-19, 39-31, 57-44, 70-61.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Βαβατσιούλας 3, Χατζηαγοαράκης 3 (1), Ζησόπουλος 25 (6), Μαλαματίδης, Τζιοβάρας 8 (1), Μαρινόπουλος, Φανούλης 6 (1), Καλλιφατίδης 8 (1), Ζαρκανέλας 5, Κουπάντσης 11 (3), Παπαπέτρου 1.

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών: Στοΐτσης 14 (1), Πέτσος 5, Χαλόφτης, Στεργίοπουλος 2, Ποζουκίδης 2, Παπαμανώλης 17 (2), Κουτρουλός, Παπαδόπουλος 5, Μόσχου 2, Παρτσαλάκης 6 (1), Χατζηλαμπρινός 4, Αχλατλής 4.