HCN Fiber Connected

Viber- Γίνετε ρεπόρτερ της Kapa News

Ακολουθήστε το Kapa News στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις με καθημερινή ενημέρωση

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΠΑΣ Γιάννινα 46-55

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 46-55 από τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 22η και τελευταία αγωνιστική του 2 ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο ελλιπής Πιερικός Αρχέλαος (παρατάχθηκε χωρίς τις παίκτριες που συμμετέχουν στους αγώνες της δεύτερης φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων) ηττήθηκε δίκαια και τερμάτισε στην 9η θέση, από τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος όντας αήττητος στους εννέα τελευταίους αγώνες καταλαμβάνοντας τη 2η θέση και θα διεκδικήσει την άνοδο στην Α1 σε αγώνα μπαράζ με τον 2ο του 1ου ομίλου.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε στην αναμέτρηση σημειώνοντας επτά αναπάντητους πόντους (0-7, 1’ 45”), με τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει σε 6-8 στο 2’ 28”.  Ο φιλοξενούμενος ξέφυγε εκ νέου με επτά πόντους (9-16) στο 9’ 02” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 12-19.

Οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου ισοφάρισαν σε 19-19 στο 13’ 15”, σκορ το οποίο παρέμεινε για 2’ 41”. Με ένα σερί οκτώ πόντων ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε το 19-27 στο 16’ 59” και το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με τις παίκτριες του Γιώργου Σιαμέτη να προηγούνται με 23-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στο φιλοξενούμενο, ο οποίος διεύρυνε το προβάδισμά (30-47, 27’ 52”) κι έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 32-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος ισορρόπησε το παιχνίδι, μείωσε τη διαφορά, ωστόσο ο ΠΑΣ Γιάννινα διαχειρίστηκε το προβάδισμά του και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 46-55 υπέρ της ομάδας της Ηπείρου.

Διαιτητές: Τσαρδούλιας – Τσάνταλη.
Δεκάλεπτα: 12-19, 23-31, 32-47, 46-55.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Δημολιού 2, Τελίδου 23 (1), Χρυσοστομίδου 7 (1), Ζουγκουρίδου 3 (1), Ντριστέλλα, Γκοτζαμάνη 6, Λάππα 3, Μπαγκλαρίδου, Γκρίτζαλη 2.

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου 6 (2), Χήτα, Σαρηγιαννίδου 13 (1), Χρηστάκη 3 (1), Μεντεσίδου 10, Λέφα, Ξανθοπούλου 6, Πανούτσου, Διαμαντοπούλου, Βρασταμηνού, Ντάλα 17 (3), Μπουκουβάλα.