HCN Fiber Connected

Viber- Γίνετε ρεπόρτερ της Kapa News

Ακολουθήστε το Kapa News στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις με καθημερινή ενημέρωση

Α2 Μπάσκετ Γυναικών: Νίκη στην παράταση για τον Πιερικό Αρχέλαο

Μετά από έναν αγώνα-θρίλερ, ο Πιερικός Αρχέλαος νίκησε στην παράταση με 57-56 την Ασπίδα Ξάνθης στο Κλειστό του Σιδηροδρομικού Σταθμού για την 13η αγωνιστική της Α2 Μπάσκετ Γυναικών.

Έτσι, η ομάδα της Κατερίνης έφτασε τους 21 βαθμούς και διατηρήθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας μαζί με Πανσερραϊκό και Αναγέννηση Ν. Ρυσίου.

Ο Πιερικός Αρχέλαος πραγματοποίησε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του στη σεζόν, παρόλα αυτά είχε τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη.

Η Ασπίδα είχε το προβάδισμα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, έχοντας μάλιστα διαφορά επτά πόντων (33-40). Τα κορίτσια του Στέλιου Χατζηιωάννου βελτίωσαν την άμυνά τους και μείωσαν στον πόντο (43-44), ενώ στα 30’’ πέρασαν μπροστά στο σκορ (50-48) μετά από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.
Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν, ενώ αστόχησαν και στο τελευταίο σουτ, με το ματς α οδηγείται στην παράταση. Εκεί οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τις Κατερινιώτισσες να είναι πιο ψύχραιμες στα τελευταία δευτερόλεπτα και να παίρνουν τη νίκη με 57-56.

Δεκάλεπτα: 15-14, 24-26, 33-40, 50-50 (κ.α.), 57-56.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Καραλή, Τελίδου 13 (1), Κιολέογλου 14 (2), Μάντζου, Ντριστέλλα 1, Γκοτζαμάνη 6, Λάππα 1, Μπαγκλαρίδου, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου 8 (2), Αρτεμισίου 12 (2), Ζαρκανέλα.

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Παυλάκη 11, Καραλίδου 9, Τσακίρη 8, Ευθυμίου, Πετρίδου, Αντώνογλου 10, Σουλιώτη 10, Καρακώστα 8.