Έκρυθμη είναι η κατάσταση στην Λέσβο με τους πρόσφυγες και τους μετανάστες που ήταν στην Μόρια, να ζητάνε να να φύγουν από το νησί.
Συγκέντρωση διαμαρτυρίας κάνουν αυτή την ώρα εκατοντάδες μετανάστες και πρόσφυγες που έμεναν στον καταυλισμό της Μόριας.
Μετά την συνεχόμενες πυρκαγιάς στην δομή, η οποία πλέον έχει καταστραφεί ολοσχερώς, θεωρούσαν πως δεν υπάρχει άλλη επιλογή από την κυβέρνηση παρά να τους ανοίξει τον δρόμο προς τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες.
Κάτι τέτοιο όμως, στην παρούσα φάση, δεν μπορεί να γίνει και το συνειδητοποίησαν και οι ίδιοι, όταν ενημερώθηκαν οτι δημιουργείται νέα δομή.
Έτσι περίπου 2-3.000 άτομα συγκεντρώθηκαν στον δρόμο που οδηγεί προς το λιμάνι, φωνάζοντας συνθήματα για την απελευθέρωσή τους.
Στο σημείο βρίσκονται ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις.
Συγκέντρωση διαμαρτυρίας κάνουν αυτή την ώρα εκατοντάδες μετανάστες και πρόσφυγες που έμεναν στον καταυλισμό της Μόριας.
Μετά την συνεχόμενες πυρκαγιάς στην δομή, η οποία πλέον έχει καταστραφεί ολοσχερώς, θεωρούσαν πως δεν υπάρχει άλλη επιλογή από την κυβέρνηση παρά να τους ανοίξει τον δρόμο προς τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες.
Κάτι τέτοιο όμως, στην παρούσα φάση, δεν μπορεί να γίνει και το συνειδητοποίησαν και οι ίδιοι, όταν ενημερώθηκαν οτι δημιουργείται νέα δομή.
Έτσι περίπου 2-3.000 άτομα συγκεντρώθηκαν στον δρόμο που οδηγεί προς το λιμάνι, φωνάζοντας συνθήματα για την απελευθέρωσή τους.
Στο σημείο βρίσκονται ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!