Νέα κτηνωδία αυτή τη φορά στη Λάρισα. Ο δράστης οδηγήθηκε ενώπιον της δικαιοσύνης και η απόφαση που άκουσε, τον άφησε με το στόμα ανοιχτό…
Νέα υπόθεση κακοποίησης και θανάτωσης ζώου απασχόλησε δικαστήριο της Λάρισας, που επέβαλλε ποινή φυλάκισης στον δράστη που οδήγησε στον θάνατο ένα σκύλο, ρίχνοντας φόλα στην αυλή του σπιτιού όπου και διέμενε το άτυχο ζώο.
Η υπόθεση, που έφτασε την περασμένη Παρασκευή (09-10-2020) στις δικαστικές αίθουσες μετά από ενέργειες των ιδιοκτητών του ζώου σε συνεργασία με τον Σύλλογο Προστασίας Κακοποιημένων Ζώων Λάρισας «Ελεύθερος», αφορούσε σε ηλικιωμένο που κατηγορήθηκε πως το 2018 θανάτωσε με φόλα το δεσποζόμενο ζώο, με το δικαστήριο να του επιβάλλει ποινή 12μηνης φυλάκισης με 3ετή αναστολή, ενώ θα του βεβαιωθεί και διοικητικό πρόστιμο ύψους 30.000 ευρώ.
Εξάλλου για τις 6 Νοεμβρίου ορίστηκε η δίκη για τις φόλες στη Φαλάνη, σε μια απίστευτη υπόθεση που απασχόλησε την κοινή γνώμη το καλοκαίρι του 2018, καθώς ο φερόμενος ως δράστης κινούνταν με μηχανάκι στην κοινότητα σκορπώντας τον θάνατο, ενώ από την αποτρόπαια πράξη του βρήκαν τον θάνατο τουλάχιστον 3 αδέσποτα αλλά και 2 δεσποζόμενα σκυλιά!
Σύμφωνα με το paidis.com, η ταυτοποίησή του έγινε μετά από έρευνες της αστυνομίας και φιλόζωων και την αξιοποίηση οπτικού υλικού από κάμερες ασφαλείας που λειτουργούσαν στην περιοχή όπου κινούνταν, με τους φιλόζωους να δηλώνουν αποφασισμένοι να δώσουν το παρών στο δικαστήριο ζητώντας την τιμωρία του.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!