Διαμαρτυρία Κύπριων με δάκρυα για το άνοιγμα των Βαρωσίων – «Δώστε μας πίσω την Αμμόχωστο»
Πέμπτη, Οκτωβρίου 08, 2020
Εκατοντάδες κάτοικοι της Αμμοχώστου μαζεύτηκαν στο οδόφραγμα της Δερύνειας και διαδηλωσαν κατά της απόφασης της Τουρκίας για άνοιγμα μέρους του παραλιακού μετώπου της περίκλειστης πόλης των Βαρωσίων. Οι Αμμοχωστιανοί κρατώντας πανό και με δάκρυα στα μάτια ζητούν την επιστροφή της πόλης στους νόμιμους κατοίκους της και πλήρη εφαρμογή των ψηφισμάτων 550 και 789 του Συμβουλίου Ασφαλείας των Ηνωμένων Εθνών.
Να σημειωθεί ότι μεταξύ των πανό που κρατούν οι Βαρωσιότες αναγράφονται συνθήματα όπως «Δώστε μας πίσω την Αμμόχωστο» και «Είμαστε οι νόμιμοι κάτοικοι της πόλης».
Επιπλέον καθ΄’ όλη την διάρκεια της εκδήλωσης ακούγονται τραγούδια που είναι αφιερωμένα στην πόλη του Ευαγόρα.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!