Ο φάκελος για τη δολοφονία του 33χρονου αγρότη από τα Ψαχνά Εύβοιας ανοίγει ξανά καθώς ανασύρθηκε από το Αρχείο Αγνώστων Δραστών και χρεώθηκε σε Ανακριτή. Τη σημαντική, δικαστική εξέλιξη του Βαγγέλη Σαλή 33 χρόνων, έκανε γνωστή στην εκπομπή "Φως στο Τούνελ" ο δικηγόρος της μητέρας και του αδελφού του, Κωνσταντίνος Γώγος.
«Σημαντικό ρόλο έπαιξε και η προβολή της υπόθεσης στην εκπομπή σας, καθώς κινήθηκαν πολύ γρήγορα όλες οι διαδικασίες τις αμέσως επόμενες ημέρες», ανέφερε χαρακτηριστικά ο κ. Γώγος. Μάρτυρες – «κλειδιά» μίλησαν στο «Τούνελ» για το θρίλερ του νεαρού πατέρα, που βρέθηκε δηλητηριασμένος τον Μάιο του 2016 σε χωράφι του στην Καστέλα Ψαχνών. Η Αγγελική Νικολούλη μετέφερε στην εκπομπή και τα όσα υποστηρίζει η σύζυγος του άτυχου αγρότη. Η ίδια επιθυμεί, όσο τίποτα άλλο, να λάμψει η αλήθεια.
Η γυναίκα βίωσε μέσα σε λίγους μήνες την απόλυτη ευτυχία και την απόλυτη δυστυχία. Τον Ιανουάριο παντρεύτηκε τον Βαγγέλη, τον Απρίλιο γέννησε την κόρη τους και τον Μάιο έχασε τον άντρα της. Σε ηλικία 23 χρόνων, βρέθηκε μόνη, χωρίς έσοδα, να μεγαλώνει ένα μωρό. Σύμφωνα με την κατάθεσή της, ο σύζυγός της δεν έμεινε για φαγητό την ημέρα εκείνη στο σπίτι και πήγε στα χωράφια του, σοκαρισμένος από το τροχαίο που είχε προηγηθεί.
«Έλεγαν ότι τον εκβίαζα για το ατύχημα και αυτοκτόνησε…»
Η εκπομπή «Φως στο Τούνελ» εντόπισε τον νέο που ο Βαγγέλης Σαλής χτύπησε με το τρακτέρ του εκείνη τη μοιραία γι’ αυτόν ημέρα. Αναφέρθηκε στις συνθήκες κάτω από τις οποίες έγινε το ατύχημα, αλλά και στην ψυχολογική κατάσταση του Βαγγέλη. «Στο σημείο του τροχαίου είχε αγχωθεί ο άνθρωπος, πήγαινε νευρικά πάνω κάτω, αλλά όταν ήρθε στο νοσοκομείο με τη γυναίκα του, δεν φάνηκε κάτι τέτοιο.» Ο νέος μίλησε και για τις φήμες που κυκλοφορούσαν τότε.
«Άκουσα ότι τον εκβίαζα εγώ. Άκουσα ότι τον εκβίαζε ο ασφαλιστής μου. Άκουσα ότι σταυροφίλησε τη γυναίκα και το παιδί του και πήγε και ήπιε το φυτοφάρμακο. Δηλαδή δεν ευσταθούν αυτά τα πράγματα. Έλεγαν ότι θα του πάρω ότι έχει και δεν έχει και κάτι τέτοια. Δεν ισχύουν αυτά. Ο ασφαλιστής μου και εγώ να εκβιάσουμε; Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Αν κινηθώ εγώ νομικά, στρέφονται όλα εναντίον των κληρονόμων. Αποποιήθηκα την αποζημίωση γιατί δεν ήθελα να πάει στη χήρα και στο ορφανό. Και μου λένε ότι εκβίαζα εγώ τον Βαγγέλη; Ζήτησα μόνο την αποζημίωση της μηχανής. Δεν ζήτησα χρήματα ούτε για σωματικές, ούτε για ηθικές βλάβες, ούτε τίποτα», κατέληξε ο μάρτυρας.
Πηγή
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!