Υγρά απόβλητα αποβλήτων σε αρδευτικό κανάλι που καταλήγει σε πηγές, της Αραββησού, από τις οποίες υδροδοτούνται περιοχές της Θεσσαλονίκης, έριχναν δύο άνδρες.
Τα δύο άτομα συνελήφθησαν από αστυνομικούς του Τμήματος Περιβαλλοντικής Προστασίας της Διεύθυνσης Ασφάλειας Θεσσαλονίκης, μετά από έλεγχο που πραγματοποιήθηκε σε ελαιοτριβείο σε περιοχή της Πέλλας.
Πρόκειται για δύο ελληνικής καταγωγής άνδρες, ηλικίας 62 και 25 ετών, σε βάρος των οποίων σχηματίστηκε δικογραφία για παράβαση της Νομοθεσίας που αφορά στην προστασία του περιβάλλοντος.
Συγκεκριμένα, αστυνομικοί της προαναφερθείσας Υπηρεσίας, παρουσία των Επιθεωρητών Περιβάλλοντος του Σώματος Επιθεώρησης Βορείου Ελλάδος και του προϊσταμένου του Τμήματος Χορήγησης Αδειών, Βιομηχανίας, Ενέργειας, Φυσικών Πόρων και Επαγγελμάτων της Διεύθυνσης Ανάπτυξης του Περιβάλλοντος Περιφερειακής Ενότητας Πέλλας, πραγματοποίησαν έλεγχο, πρωινές ώρες χθες (23-11-2020) σε εγκαταστάσεις ελαιοτριβείου σε περιοχή της Πέλλας, κατά τον οποίο διαπιστώθηκε ότι η εν λόγω επιχείρηση, με διαχειριστή και νόμιμο εκπρόσωπο τον 62χρονο, ήταν σε πλήρη λειτουργία στερούμενη σχετικής άδειας λειτουργίας, καθώς και περιβαλλοντικής άδειας από την αρμόδια Αρχή.
Κατά την αυτοψία διαπιστώθηκε ότι ο 62χρονος είχε συνδεδεμένο σωλήνα με αντλία σε εξωτερική υπόγεια δεξαμενή, από την οποία αντλούσε τα υγρά απόβλητα και τα μετέφερε ανεπεξέργαστα σε βυτίο που έσυρε γεωργικός ελκυστήρας, απορρίπτοντάς τα σε τακτά χρονικά διαστήματα σε δημοτικό κοινόχρηστο χώρο.
Επιπλέον προέκυψε ότι σε κοντινό σημείο από το χώρο απόρριψης των αποβλήτων, ο 62χρονος μετέφερε και απέρριπτε προσωρινά τον ελαιοπυρήνα (υπόλειμμα του ελαιόκαρπου), καλύπτοντας έκταση περίπου μισού στρέμματος.
Κατά τη διάρκεια του ελέγχου, ο 25χρονος υπάλληλος του ελαιοτριβείου έγινε αντιληπτός να επιστρέφει με γεωργικό ελκυστήρα έπειτα από απόρριψη υγρών αποβλήτων σε κοινόχρηστο χώρο, λειτουργώντας κατ’ εντολή του 62χρονου.
Τέλος, από την αυτοψία προέκυψε ότι υπήρχαν υγρά απόβλητα σε υπαίθριο χώρο της επιχείρησης που είχαν συγκεντρωθεί σε τοιχίο περίφραξης που εφάπτεται σε αρδευτικό κανάλι.
Η σχηματισθείσα δικογραφία θα υποβληθεί στον αρμόδιο Εισαγγελέα, ενώ κατασχέθηκαν ο γεωργικός ελκυστήρας, το συρόμενο βυτίο και ένα Ι.Χ.Φορτηγό.
Πηγή
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!