Η 25η Νοεμβρίου, καθιερωμένη από τον ΟΗΕ ως Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών, έρχεται να μας υπενθυμίσει ότι οφείλουμε όλοι, ως άτομα και ως κοινωνία, να βάλουμε τέλος στην κακοποίηση, να σπάσουμε τα δεσμά του φόβου των γυναικών που υφίστανται βία και να τις ενθαρρύνουμε να μιλήσουν και να ζητήσουν βοήθεια.
Κάθε πράξη βίας ενάντια στις γυναίκες είναι πράξη που στρέφεται ενάντια στην ίδια την κοινωνία. Η βία κάθε μορφής είναι καταδικαστέα, πόσο μάλλον όταν αυτή ασκείται κατά των γυναικών, αποτελώντας δυστυχώς μία από τις πιο συνηθισμένες και βαθιά ριζωμένες παραβάσεις των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων.
Όλες και όλοι μαζί πρέπει να αγωνιζόμαστε καθημερινά απέναντι σε κάθε μορφή βίας και προκαταλήψεις ενάντια στις γυναίκες.
Η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας
Σοφία Μαυρίδου
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!