Το επαρχιακό Μοναστήρι της Αγίας Τριάδας, του Αγίου Ιερομάρτυρος Ελευθερίου του Κλημέντους, των Κλημάδων η το Παλιομονάστηρο οπως συνηθίζεται να λέγεται από τους ντόπιους βρίσκεται Βόρεια της Καρυάς σε υψόμετρο 1320μ. και απέχει 7,5 χλμ.
Ιδρύθηκε το 1676. Το 1833, στις 25 προς 26 Δεκεμβρίου,το Μοναστήρι κάηκε ολοσχερώς από κάποιο μοναχό Ευγένιο, όπως μας πληροφορεί ο κώδικας του, του 1872. 'Έκτοτε παραμένει σωρός ερειπίων.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!