Εντάχθηκε στο Πρόγραμμα Ανάπτυξης και Αλληλεγγύης της Αυτοδιοίκησης «Αντώνης Τρίτσης» του Υπουργείου Εσωτερικών, το έργο που αφορά την ολοκλήρωση του δικτύου αποχέτευσης στον Παλαιό Παντελεήμονα και στην επέκταση του οικισμού των Νέων Πόρων, προϋπολογισμού 765.000€.
Κύριος του έργου είναι η Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευσης – Αποχέτευσης Δίου – Ολύμπου (ΔΕΥΑΔΟΛ). Το έργο προβλέπει:
1) Την κατασκευή αγωγού αποχέτευσης του οικισμού του Παλαιού Παντελεήμονα προς το υφιστάμενο δίκτυο του οικισμού του Νέου Παντελεήμονα και
2) Την κατασκευή του εσωτερικού δικτύου αποχέτευσης της επέκτασης του οικισμού των Νέων Πόρων.
Επιπλέον, σημειώνεται ότι η πράξη πλαισιώνεται και με συνοδό υποέργο αρχαιολογικής επίβλεψης των σχετικών εργασιών.
Πρόκειται για έργο υψηλής σημασίας, καθώς αναμένεται να επιλύσει τα χρόνια προβλήματα των δικτύων αποχέτευσης τόσο στον οικισμό του Παλαιού Παντελεήμονα όσο και στην ιδιαίτερα τουριστική περιοχή των Νέων Πόρων.
Ο Δήμος μας προετοιμάζεται και θα υποβάλει αιτήσεις χρηματοδότησης στους άξονες προτεραιότητας του προγράμματος, αξιοποιώντας όλες τις δυνατότητες που παρέχει.
Ευχαριστούμε θερμά την ηγεσία του Υπουργείου Εσωτερικών.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!