Τα άτομα με ΄΄ιδιαίτερες ικανότητες΄΄ διαθέτουν χαρίσματα και σπουδαία ταλέντα τα οποία ΄΄ ξεδιπλώνουν΄΄ μέσα από τη δημιουργικότητά τους σε πολλούς τομείς, όπως είναι ο αθλητισμός, ο πολιτισμός, η πολιτική κ.ά. και αναμφισβήτητα δικαιούνται ίσα δικαιώματα και ίσες ευκαιρίες, ελεύθερη πρόσβαση και συµµετοχή στην κοινωνική, οικονοµική και πολιτική ζωή της χώρας.
Η ποιότητα της ζωής των ατόμων με αναπηρία αποτελεί δείκτη πολιτισμένης και δημοκ
ρατικής κοινωνίας. Με την παροχή μέτρων οικονομικής ενίσχυσης, τη δημιουργία υπηρεσιών υγείας, πρόνοιας και κοινωνικής αλληλεγγύης, την υλοποίηση προγραμμάτων εκπαίδευσης, επαγγελματικής αποκατάστασης αλλά κυρίως με την αλλαγή των κοινωνικών αντιλήψεων, μπορεί να βελτιωθεί η καθημερινότητα των ατόμων με ιδιαιτερότητες πάντα με γνώμονα μια αξιοπρεπή και άνετη ζωή.
Έχουμε χρέος να σταθούμε αλληλέγγυοι στα δίκαια αιτήματα και διεκδικήσεις των ατόμων με αναπηρία, ως προοδευμένες, σύγχρονες κοινωνίες.
Η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας
Σοφία Μαυρίδου
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!