Μέσα σε κλίμα γενικής ανασφάλειας και ανησυχίας που προκαλεί σε ολόκληρο τον κόσμο η απειλητική πανδημία, αλλά πάντοτε με την βεβαία πίστη και ελπίδα ότι ο Επουράνιος Θεός θα ελεήσει και πάλι τον κόσμο Του, εορτάστηκε στην Πιερία η επέτειος της μετακομιδής του ιερού λειψάνου του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Αγαθονίκου, κατά την οποία ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρ. Κίτρους Γέροντας Αγαθόνικος εόρτασε τα ονομαστήρια του.
Την Τρίτη 1 Δεκεμβρίου τελέστηκε από τον Πρωτοσύγκελλο της Ιεράς Μητροπόλεως Αρχιμανδρίτη Βαρνάβα Λεοντιάδη Θεία Λειτουργία στον Ιερό Καθεδρικό Ναό Θείας Αναλήψεως Κατερίνης, όπου φυλάσσεται τεμάχιο εκ της τιμίας κάρας του Αγίου Αγαθονίκου.
Παρά την φυσική απουσία εκκλησιάσματος, λόγω των ειδικών μέτρων προστασίας από την πανδημία, η προσευχητική συμμετοχή του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος κ. Γεωργίου, του ιερού κλήρου, των αρχών και του ποιμνίου της Ιεράς Μητροπόλεως αύξησε την πνευματική χαρά όλων και ανανέωσε τα αισθήματα σεβασμού και τιμής προς το σεπτό πρόσωπο του εορτάζοντος Γέροντος Αρχιερέως.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!