Στο παραλιακό μέτωπο και υπό αντίξοες καιρικές συνθήκες επιχειρούν από το βράδυ έως αυτή την ώρα μηχανήματα της τεχνικής υπηρεσίας του Δήμου Κατερίνης, προκειμένου να αντιμετωπίσουν πλημμυρικά φαινόμενα που προκλήθηκαν στο οδικό παραλιακό δίκτυο, λόγω της εκδήλωσης έντονων βροχοπτώσεων και ισχυρών ανέμων, που πνέουν στο Θερμαϊκό κόλπο.
Ειδικότερα, ο υψηλός κυματισμός που προκλήθηκε είχε ως αποτέλεσμα τη διάβρωση της ακτής, την είσοδο της θάλασσας στο οδικό παραλιακό δίκτυο, ενώ καταγράφηκαν προβλήματα σε κανάλια. Επιπλέον, φερτά από τη θάλασσα υλικά (φύκια, ξύλα κ.ο.κ.), κατέληξαν στο οδικό δίκτυο κ.α.
Το αρμόδιο Γραφείο Πολιτικής Προστασίας και όλες οι εμπλεκόμενες υπηρεσίες του Δήμου Κατερίνης έχουν τεθεί σε επιφυλακή και επιχειρησιακή ετοιμότητα λόγω των ακραίων καιρικών φαινομένων, που επικρατούν, προκειμένου να παρέμβουν όπου είναι απαραίτητο.
Τις επιχειρήσεις συντονίζει επί τόπου ο Δήμαρχος Κατερίνης Κώστας Κουκοδήμος, ενώ συμμετέχουν ο Αντιδήμαρχος Γιάννης Συμεωνίδης και η προϊσταμένη του γραφείου πολιτικής προστασίας Μαρίζα Αντωνακοπούλου, με την συνδρομή των προέδρων των τοπικών κοινοτήτων της περιοχής και υπηρεσιακών παραγόντων.
Επιπλέον, λόγω των μεγάλης έντασης ανέμων που επικράτησαν σημειώθηκαν πτώσεις δέντρων σε περιοχές της Κατερίνης. Άμεσα κινητοποιήθηκαν οι εμπλεκόμενες υπηρεσίες του Δήμου για να απομακρύνουν τα δέντρα που ξεριζώθηκαν.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!