Αντιπροσωπεία του ΔΣ του ΙΣΠ αποτελούμενη από τον πρόεδρο κ. Τσανικίδη Ηρακλή ( εκπροσώπηση κλινικής COVID) τον αντιπρόεδρο κ.Ταρενίδη Παναγιώτη ( εκπροσώπηση ιδιωτών ιατρών ) τον γραμματέα κ.Μποστανίτη Ιωάννη ( εκπροσώπηση ιατρών ΕΣΥ) και του μέλους κ.Σαρηγιαννίδη Κωνσταντίνο ( εκπροσώπηση ιατρών ΠΦΥ & ΤΟΜΥ) είχε συνάντηση με τον Υφυπουργό Υγείας κ Βασίλειο Κοντοζαμάνη κατά την επίσκεψη του (επικεφαλής κλιμακίου της ΥΠΕ , συνεργατών Υγειονομικών και του προέδρου του ΕΚΑΒ) στο ΓΝΚ που έχει στηρίξει σθεναρά το σύστημα Υγείας στη Βόρεια Ελλάδα .
Κατατέθηκαν οι θέσεις και προτάσεις του συλλόγου για :
1) τους τρόπους ανάσχεσης του κύματος αμφισβήτησης,
2) της εφαρμογής των μέτρων ατομικής προστασίας ,
3) της άμεσης ανάγκης για ενίσχυση σε προσωπικό ( κυρίως παθολόγους και πνευμονολόγους ) ,
4) τη βέλτιστη διαχείριση των ασθενών σε κρίσιμη κατάσταση ( διακομιδές ) ,
5) τους τρόπους συμμετοχής των ιδιωτών παρόχων υγείας
6) την ενίσχυση των δομών ΠΦΥ με προμήθεια και διενέργεια rapid test και προνοσοκομειακού ακτινολογικού ελέγχου.
Επίσης ,
7) τέθηκε το ζήτημα της επίσημης και συστηματικής ενημέρωσης του αριθμού των νοσηλευόμενων / διασωληνωμένων / διακομισθέντων / θανόντων από τη νόσο COVID -19 σε τοπικό επίπεδο .
Το συμβούλιο κρίνει ότι παρά την καθυστέρηση της πραγματοποίησης της , η σύσκεψη αυτή μπορεί να οδηγήσει σε λήψη μέτρων ελάττωσης του επιδημιολογικού φορτίου και σε βελτίωση των υγειονομικών συνθηκών που επικρατούν στο ΓΝΚ και στο Νομό Πιερίας γενικότερα .
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!