Την εμφάνισή τους στους ελληνικούς αιθέρες θα κάνουν την επόμενη εβδομάδα 4 γαλλικά μαχητικά Rafale.
Τα γαλλικά μαχητικά θα βρεθούν στην 115 Πτέρυγα Μάχης στην Τανάγρα στο πλαίσιο συνεκπαίδευσης με ελληνικά μαχητικά.
Μάλιστα αναμένεται γίνει και εναέριος ανεφοδιασμός των γαλλικών μαχητικών από το ιπτάμενο τάνκερ Airbus MRTT PHOENIX που διαθέτει στις τάξεις της η γαλλική Πολεμική Αεροπορία.
Στις 3 και 4 Φεβρουαρίου τα Rafale σε συνεργασία με Mirage 2000-5 και F-16 της ελληνικής Πολεμικής Αεροπορίας θα διεξάγουν κοινές ασκήσεις σε Αιγαίο και Ιόνιο. Στα σενάρια της συνεκπαίδευσης περιλαμβάνονται, μεταξύ άλλων, εικονικές αερομαχίες ανάμεσα στα Rafale και τα ελληνικά μαχητικά, ασκήσεις προσβολής ή προστασίας ναυτικών μονάδων, καθώς και επιχειρήσεις προσβολής χερσαίων στόχων.
Στις επιχειρήσεις συνεκπαίδευσης θα συμμετέχουν επίσης τουλάχιστον μία φρεγάτα του Πολεμικού Ναυτικού, αλλά και ειδικές δυνάμεις.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!