Για ακόμα μία μέρα νοσηλεύεται στην κλινική Παίδων του νοσοκομείου Πατρών ο 9χρονος Μάριος με τους γιατρούς να δίνουν μάχη ώστε να μην διασωληνωθεί το παιδί.
Ο λόγος είναι, όπως μετέδωσε το Open, γιατί μπορεί να δημιουργηθούν φλεγμονές με τη διασωλήνωση και για αυτό προσπαθούν προσπαθούν να το αποφύγουν.
Οι γιατροί δεν έχουν φύγει από το πλευρό του Μάριου και μάλιστα γίνονται τουλάχιστον δύο τηλεδιασκέψεις την ημέρα με ειδικούς εντατικολόγους κι από άλλα νοσοκομεία της χώρας για να αποφασιστεί πώς θα κινηθεί η αγωγή του.
Αυτό που προκαλεί εντύπωση στους θεράποντες ιατρούς, είναι ότι ο ιός συμπεριφέρεται σαν να έχει «χτυπήσει» ενήλικα.
Σε ό,τι αφορά στην επιδείνωση της υγείας του και σχετικά με την οξυγόνωση, τα στοιχεία που συγκέντρωσαν κατά τη διάρκεια της χθεσινής μέρας ήταν ανησυχητικά, καθώς δεν παρουσίασε βελτίωση. Παρόλα αυτά, οι γιατροί είναι αισιόδοξοι ότι θα τα καταφέρουν, αλλά, δίνουν μάχη για να μην διασωληνωθεί.
Σημιεώνεται ότι είναι η 7η ημέρα που νοσηλεύεται το 9χρονο παιδί.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!