Συνεχίζοντας την προσπάθεια για την προστασία του περιβάλλοντος και τη μείωση των απορριμμάτων, η Ιερά Μητρόπολη Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος προχώρησε σε πρόγραμμα ανακύκλωσης ηλεκτρικών συσκευών.
Πιο συγκεκριμένα, το πρωί της Τετάρτης 3 Φεβρουαρίου, στον προαύλιο χώρο των Εκκλησιαστικών Ιδρυμάτων της Ιεράς Μητροπόλεως στον Σβορώνο Πιερίας πραγματοποιήθηκε περισυλλογή παλαιών και χαλασμένων ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών από όλες τις δομές κοινωνικού και φιλανθρωπικού χαρακτήρα τις τοπικής Εκκλησίας. Στη συνέχεια ο αποσυρόμενος εξοπλισμός παρελήφθη από ειδικό συνεργείο εγκεκριμένης εταιρίας ανακύκλωσης ηλεκτρικών συσκευών.
Με αφορμή την περιβαλλοντική αυτή δράση ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης κ. Γεώργιος δήλωσε χαρακτηριστικά: «Σήμερα η Ιερά Μητρόπολή μας προχωράει ένα βήμα παρακάτω, εφαρμόζοντας, μετά την κομποστοποίηση, ακόμη έναν τρόπο ανακύκλωσης, των ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών αποβλήτων αυτή τη φορά. Βασική προτεραιότητα όλων μας πρέπει να είναι η προστασία και η φροντίδα του περιβάλλοντος, το οποίο είναι συνυφασμένο με τη ζωή, την καθημερινότητα και την ίδια μας την ύπαρξη».
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!