«Κληρονομήσαμε μια χώρα χρεωμένη, μια κοινωνία σοβαροφανή άλλα όχι σοβαρή, μια κοινωνία θρησκευόμενη που σπεύδει να ρωτήσει τι δουλειά είχε μια κοπέλα στο δωμάτιο ενός άντρα, στο γραφείο ενός άντρα, στον κόσμο ενός άντρα γενικά», σημειώνει ο Σωτήρης Τσαφούλιας
Την ώρα που οι καταγγελίες είτε για σεξουαλική και λεκτική κακοποίηση ή ακόμα και παρενόχληση διαδέχονται η μία την άλλη, ο σκηνοθέτης και δημιουργός της αστυνομικής σειράς «Έτερος Εγώ», Σωτήρης Τσαφούλιας, με ανάρτησή του στα social media εξέφρασε την περηφάνεια του για τη γενιά του.
«Είμαι περήφανος για τη γενιά μου. Πόσες γενιές πέρασαν με την απορία, τι κόσμο θα παραδώσουμε στα παιδιά μας; Νομίζω πως η δική μας η γενιά απαντά. Έναν κόσμο λίγο καλύτερο.
Κληρονομήσαμε μια χώρα χρεωμένη, μια κοινωνία σοβαροφανή άλλα όχι σοβαρή, μια κοινωνία θρησκευόμενη που σπεύδει να ρωτήσει τι δουλειά είχε μια κοπέλα στο δωμάτιο ενός άντρα, στο γραφείο ενός άντρα, στον κόσμο ενός άντρα γενικά», αναφέρει αρχικά.
«Εμείς αν βιαστήκαμε, δεν βιάσαμε, αν χτυπηθήκαμε δεν χτυπήσαμε, αν μάθαμε με πόνο, διδάξαμε με αγάπη και ευχόμαστε στα παιδιά μας καλή ευτυχία και όχι καλή επιτυχία. Γιατί τώρα;;;; Η Επανάσταση του 1821 γιατί τότε; Γιατί όχι 100 χρόνια πριν ή 100 χρόνια μετά; 200 χρόνια συμπληρώνονται από την Ελληνική Επανάσταση», προσθέτει ο σκηνοθέτης.
«Οι φουστανέλες μας έσωσαν τότε, τα φουστάνια μας σώζουν σήμερα. Όχι δεν είμαι περήφανος για τη γενιά μου. Είμαι περήφανος για τις γυναίκες της γενιάς μου», καταλήγει ο Σωτήρης Τσαφούλιας. Μάλιστα συνοδεύει την ανάρτησή του με μία φωτογραφία που γράφει «ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΩΡΑ ΚΑΘΑΡΣΙΣ».
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!