Ο αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας (ΓΕΕΘΑ) στρατηγός Κωνσταντίνος Φλώρος παρακολούθησε, τακτικά αντικείμενα των σκαφών ανορθόδοξου πολέμου - ταχείας μεταφοράς MARK V «Αίολος» και «Αστραπή» της διοίκησης υποβρυχίων καταστροφών στον Σαρωνικό κόλπο.
Όπως ανακοινώθηκε, παρόντες στην δραστηριότητα ήταν ο αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Ναυτικού (ΓΕΝ) αντιναύαρχος Στυλιανός Πετράκης, ο αρχηγός Στόλου αντιναύαρχος Παναγιώτης Λυμπέρης και ο διοικητής της διοίκησης υποβρυχίων καταστροφών πλοίαρχος Ιωάννης Παπαβλάχος.
![](https://www.blogger.com/img/transparent.gif)
ΓΕΕΘΑ: Ασκηση ανορθόδοξου πολέμου στον Σαρωνικό
Η δραστηριότητα πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της επερχόμενης αναδιοργάνωσης των δυνάμεων ειδικών επιχειρήσεων του ΓΕΕΘΑ, με την ίδρυση της διοίκησης ειδικού πολέμου και της διακλαδικής διοίκησης ειδικών επιχειρήσεων, όπου θα ενταχθούν και δυνάμεις ναυτικών ειδικών επιχειρήσεων.
![](https://www.blogger.com/img/transparent.gif)
ΓΕΕΘΑ: Ασκηση ανορθόδοξου πολέμου στον Σαρωνικό
Τα σκάφη «Αίολος» και «Αστραπή» διετέθησαν δωρεάν από το ναυτικό των ΗΠΑ ως υλικό Excess Defence Articles. Έφτασαν στο ναύσταθμο Σαλαμίνας στις 6 Απριλίου 2020 και βρίσκονται στο στάδιο της επιχειρησιακής ένταξης τους στη διοίκηση υποβρυχίων καταστροφών. Το τεχνικό προσωπικό του Πολεμικού Ναυτικού ανέλαβε τον έλεγχο και την πραγματοποίηση εργασιών συντήρησης και επισκευής για την ενεργοποίησή των MARK V.
![](https://www.blogger.com/img/transparent.gif)
![](https://www.blogger.com/img/transparent.gif)
ΓΕΕΘΑ: Ασκηση ανορθόδοξου πολέμου στον Σαρωνικό
Η επιχειρησιακή αξιοποίηση των σκαφών από τη διοίκηση υποβρυχίων καταστροφών εντάσσεται στο πλαίσιο της εν εξελίξει αναβάθμισης των δυνάμεων ειδικών επιχειρήσεων και των τριών κλάδων (χερσαίων, ναυτικών και αεροπορικών). Με τον τρόπο αυτό, η υπό συγκρότηση διοίκηση ειδικού πολέμου επαυξάνει κατακόρυφα τη δυνατότητά της για αποτελεσματική σχεδίαση και διεξαγωγή ειδικών αποστολών στο θαλάσσιο περιβάλλον, σύμφωνα με τα σύγχρονα συμμαχικά και διεθνή πρότυπα.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!