Φέτος, γιορτάζουμε την συμπλήρωση των 200 ετών από την Ελληνική Επανάσταση από τα σπίτια μας καθώς οι συνθήκες με την πανδημία του κορωνοϊού δεν μας επιτρέπουν να γιορτάσουμε την Εθνική Επέτειο όπως θα θέλαμε.
Έτσι, μέσω εκδήλωσης στο Facebook, πολίτες καλούν τον κόσμο να ψάλλουν τον Εθνικό Ύμνο αύριο, ανήμερα της 25ης Μαρτίου στις 6 το απόγευμα.
«Τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821 συμπίπτουν, δυστυχώς, με την πρωτόγνωρη, παρατεταμένη κατάσταση του εγκλεισμού. Παρόλα αυτά υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε όλοι μαζί.
Το απόγευμα της Πέμπτης 25η Μαρτίου 2021, με την υποστολή της σημαίας στις 6 το απόγευμα, σταματάμε ό,τι κάνουμε, όπου κι αν βρισκόμαστε για να αποτίσουμε τον ελάχιστο φόρο Τιμής στους Ήρωές μας, ψάλλοντας τον Εθνικό μας Ύμνο για όσους μάχονταν και μάχονται υπέρ πίστεως και πατρίδος.
Τον περσινό Μάρτιο στηρίξαμε και εμψυχώσαμε τους γιατρούς και το νοσηλευτικό προσωπικό, που βρέθηκαν στην πρώτη γραμμή της μάχης απέναντι στην πανδημία, χειροκροτώντας τους απ’ τα σπίτια μας. Σήμερα, έναν χρόνο μετά, διανύοντας το τρίτο κύμα, οι ίδιοι, σημερινοί, Ήρωες αντιπαλεύουν με τον κορωνοϊό, ξεπερνώντας εαυτούς και δυνάμεις. Όπως και στους προγόνους μας, οφείλουμε να αναγνωρίσουμε τον αγώνα τους κατ’ελάχιστο.
Ένα παρατεταμένο χειροκρότημα ας ακολουθήσει τον Εθνικό Ύμνο για όλους τους συνανθρώπους μας που έδωσαν και δίνουν τη μάχη για τη ζωή τους και την δική μας», αναφέρεται στη σχετική εκδήλωση στο Facebook.
Δείτε την εκδήλωση ΕΔΩ.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!