Τρένο υδρογόνου, που είναι η πλέον υπερσύγχρονη τεχνολογία στην Ευρώπη φέρνει η ΤΡΑΙΝΟΣΕ στην Ελλάδα.
Τα τρένα που κινούνται με κυψέλες υδρογόνου αποτελούν την τελευταία λέξη της τεχνολογίας και έχουν μηδενικό αποτύπωμα στο περιβάλλον. Ήδη έχουν γίνει δοκιμαστικές λειτουργίες τους στην Γερμανία ενώ έχουν δρομολογηθεί και σε μια γραμμή στην Αγγλία.
Χθες το βράδυ, εν τω μεταξύ, η ΤΡΑΙΝΟΣΕ έφερε από τον Ιταλία στην Ελλάδα και το δεύτερο «Λευκό Βέλος».
Το τρένο βρίσκεται στο νέο αμαξοστάσιο της Θεσσαλονίκης και περίπου στις 20 Ιουνίου, και μαζί με το δίδυμο «αδελφάκι» του, που έφτασε στην Ελλάδα τον Ιανουάριο, θα ξεκινήσουν εμπορικά δρομολόγια στον άξονα Αθήνα – Θεσσαλονίκη – Αθήνα.
«Η ΤΡΑΙΝΟΣΕ τηρεί τις δεσμεύσεις της, παρά την πανδημία, και το επόμενο διάστημα θα έλθουν από την Ιταλία άλλα τρία τρένα τύπου “Λευκό Βέλος” όπως έχουμε υποσχεθεί, σύνολο πέντε» δήλωσε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ κορυφαία πηγή της εταιρίας υπογραμμίζοντας και την μεγάλη επένδυση που έγινε στο αμαξοστάσιο της Θεσσαλονίκης στο οποίο θα συντηρούνται τα νέα τρένα. «Παράλληλα η ΤΡΑΙΝΟΣΕ», πρόσθεσε η ίδια πηγή, «δεν έβγαλε σε διαθεσιμότητα προσωπικό, αναστολές κλπ και συνεχώς επενδύει στην ανάπτυξη του σιδηροδρόμου στην Ελλάδα».
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!