Με μεγάλη προσέλευση δημοτών και με τη λήψη όλων των προβλεπόμενων υγειονομικών μέτρων πραγματοποιήθηκε το διήμερο 24 & 25 Σεπτεμβρίου, στο χώρο του ΚΑΠΗ (δημοτικό πάρκο), η εκδήλωση δωρεάν προληπτικού ελέγχου και ενημέρωσης για την οστεοπόρωση. Την συγκεκριμένη δράση διοργάνωσαν ο Σύλλογος Σκελετικής Υγείας «Πεταλούδα» και ο ΟΠΠΑΠ του Δήμου Κατερίνης.
Ειδικότερα, τα μέλη των ΚΑΠΗ Κατερίνης, υπό την ιατρική επίβλεψη της
κυρίας Βάιας Τατόλα, ειδικής παθολόγου, ιατρού των ΚΑΠΗ πραγματοποίησαν
δωρεάν μέτρηση οστικής πυκνότητας, η οποία συμβάλλει καθοριστικά στην πρόληψη,
την έγκαιρη και ορθή αντιμετώπιση μιας αρχικά σιωπηλής νόσου.
Παρών στην εκδήλωση ο Πρόεδρος του ΟΠΠΑΠ, Γιώργος Τσιαλός, ο οποίος μετέφερε στους συμμετέχοντες τις ευχαριστίες του Δημάρχου Κώστα Κουκοδήμου, ενώ όπως χαρακτηριστικά δήλωσε: «Στο πλαίσιο του σχεδιασμού μας συνεχίζουμε και υλοποιούμε για τους δημότες προγράμματα προληπτικής ιατρικής και ενημέρωσης. Στόχος μας ένα ολοκληρωμένο πλαίσιο ατομικής και οικογενειακής προστασίας σε θέματα υγείας για την τρίτη ηλικία».
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!