Σαρωτικούς ελέγχους πραγματοποίησε η Διεύθυνση Αττικής στους σταθμούς των υπεραστικών λεωφορείων, βεβαιώνοντας παραβάσεις σε ατίθασους επιβάτες
Τέλος στην παραβατικότητα των επιβατών των υπεραστικών λεωφορείων στα ΚΤΕΛ έθεσε η Τροχαία με σαρωτικούς κυριολεκτικά ελέγχους στους σταθμούς επιβίβασης των ταξιδιωτών.
Μάλιστα σύμφωνα με πληροφορίες του Newsauto.gr το τελευταίο διάστημα τα μέτρα έναντι της διάδοσης του κορωνοϊού είχαν ατονήσει με αποτέλεσμα πολλοί επιβάτες να μην ελέγχονται και να ταξιδεύουν χωρίς να διαθέτουν τα απαραίτητα έγγραφα εμβολιασμού, νόσησης ή το αρνητικό αποτέλεσμα του rapid-test.
Αποτέλεσμα των παραπάνω, σύμφωνα με το newsauto, ήταν να αναλάβει δράση η Τροχαία και ειδικότερα στο πλαίσιο στοχευμένων δράσεων της Διεύθυνσης Τροχαίας Αττικής, το διήμερο 16 και 17 Σεπτεμβρίου 2021 πραγματοποιήθηκαν από τις Ομάδες Ελέγχου και Πρόληψης Τροχαίων Ατυχημάτων (Ο.Ε.Π.Τ.Α.), στους Σταθμούς των Υπεραστικών Λεωφορείων Κηφισού και Λιοσίων, έλεγχοι επιβατών σε 53 δρομολόγια λεωφορείων.
Κατά τη διάρκεια των ανωτέρω ελέγχων βεβαιώθηκαν παραβάσεις 300 ευρώ έκαστος σε 36 επιβάτες, οι οποίοι δεν διέθεταν τα απαραίτητα έγγραφα επιβίβασης (πιστοποιητικό εμβολιασμού, πιστοποιητικό νόσησης, διενέργεια αρνητικού rapid test).
Η Τροχαία ενόψει της επανέναρξης λειτουργίας των Πανεπιστημίων σε όλη την Επικράτεια προειδοποιεί ότι οι έλεγχοι θα ενταθούν – και όχι μόνο στους σταθμούς των ΚΤΕΛ…
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!