Με επισημότητα πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός της 81ης επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 στις δώδεκα κοινότητες του Δήμου Δίου-Ολύμπου. Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν με την καθιερωμένη Δοξολογία στους ιερούς ναούς, με περιορισμένο αριθμό ατόμων, τηρώντας αυστηρά τις υγειονομικές διατάξεις.
Ο Δήμαρχος Δίου-Ολύμπου Βαγγέλης Γερολιόλιος παρέστη στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου Λιτοχώρου, συνοδευόμενος από την τοπική Αντιδήμαρχο Σοφία Ζουρζούρα και τον Πρόεδρο της Κοινότητας Λιτοχώρου Ευστράτιο Κυριακάκη.
Ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση προς τιμή των ηρώων του Έπους του 1940, κατάθεση στεφάνων από εκπροσώπους του Δήμου, των προέδρων των Κοινοτήτων, εκπροσώπους των Ενόπλων Δυνάμεων, εκπροσώπους Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ.α., τήρηση ενός λεπτού σιγή και ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου. Οι εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν με την εκφώνηση των πανηγυρικών λόγων προς τιμή της επετείου από εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων των κατά τόπους κοινοτήτων.
Ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση προς τιμή των ηρώων του Έπους του 1940, κατάθεση στεφάνων από εκπροσώπους του Δήμου, των προέδρων των Κοινοτήτων, εκπροσώπους των Ενόπλων Δυνάμεων, εκπροσώπους Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ.α., τήρηση ενός λεπτού σιγή και ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου. Οι εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν με την εκφώνηση των πανηγυρικών λόγων προς τιμή της επετείου από εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων των κατά τόπους κοινοτήτων.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!