Με τους καθιερωμένους κανονιοβολισμούς από τον Λυκαβηττό ξεκίνησαν οι εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Ωστόσο, το κανόνι που είχε ανεβάσει ο ελληνικός στρατός στο σημείο κόλλησε, με αποτέλεσμα να χρησιμοποιηθεί το εφεδρικό που βρισκόταν στο σημείο λίγα πιο δίπλα.
Αυτή η παράδοση προέρχεται από το αγγλικό ναυτικό. Συγκεκριμένα τα κανόνια των πλοίων πριν μπουν σε ειρηνικό λιμάνι ή σε αγγλικό λιμάνι έπρεπε να αδειάσουν. Τα εφτά κανόνια μπορούσαν να ρίξουν τρία βλήματα, γι' αυτό και οι 21 κανονιοβολισμοί.
Στην Ελλάδα αυτό το έθιμο υιοθετήθηκε για πρώτη φορά στον πρώτο εορτασμό της 25ης Μαρτίου το 1838.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!