Περιστατικό παρενόχλησης μαθήτριας Γυμνασίου από 45χρονο εκπαιδευτικό σε σχολείο στο Μοσχάτο κατήγγειλαν οι γονείς της 12χρονης.
«Το παιδάκι ήταν μόνο του στην τάξη και του ζήτησε να ξαπλώσει στο θρανίο βγάζοντας την μπλούζα», αναφέρει στη μαρτυρία της μια γυναίκα στον Alpha ενώ μια μαθήτρια δηλώνει πως «μια κοπέλα είχε μείνει μόνη της τελευταία στην τάξη με τον καθηγητή και της είπε να καθίσει και να βγάλει την μπλούζα της».
Ο κατηγορούμενος συνελήφθη μετά από καταγγελία γονέων 12χρονης, σύμφωνα με την οποία ενώ η κόρη τους είχε μείνει μόνη της στην τάξη και μάζευε τα πράγματά της για να φύγει, την πλησίασε ο καθηγητής και αφού άρχισε να τη χαϊδεύει στον λαιμό και την πλάτη, της ζήτησε να βγάλει την μπλούζα της. Η μαθήτρια έφυγε τρέχοντας και ενημέρωσε αμέσως τους γονείς της.
Ο 45χρονος καθηγητής έκανε σεξιστικά σχόλια και έστελνε αιτήματα φιλίας σε μαθήτριες στα social
Οπως δηλώνει στον Alpha ο Δήμαρχος Μοσχάτου Ανδρέας Ευθυμίου, «οι ψυχολόγοι μας θα επιληφθούν εφόσον μας ζητηθεί». Σύμφωνα επίσης, με το ρεπορτάζ του καναλιού, ο 45χρονος εκπαιδευτικός συνήθιζε να κάνει σεξιστικά σχόλια στις μαθήτριές του ενώ σε κάποιες από αυτές είχε στείλει και αιτήματα φιλίας στους λογαριασμούς του στα social.
Μάλιστα, σύμφωνα με τον Alpha, έχουν καταθέσει κι άλλες μαθήτριες, υποστηρίζοντας πως την προηγούμενη ημέρα λόγω των βλεμμάτων των έντονων του καθηγητή σε συγκεκριμένα σημεία, είχαν παραπονεθεί στον Γυμνασιάρχη και τον είχε καλέσει για νουθεσία αλλά το επανέλαβε.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!