Εξαιτίας της έξαρσης της πανδημίας και της αύξησης του αριθμού των κρουσμάτων της νόσου Covid-19 σε μαθητές, ειδικά συνεργεία καθαριότητας προβαίνουν στην απολύμανση των σχολικών αιθουσών, των γραφείων των εκπαιδευτικών, κοινόχρηστων και προαύλιων χώρων όλων των σχολικών μονάδων του Δήμου Δίου-Ολύμπου.
Εκτός από την σχολαστική απολύμανση, που επαναλαμβάνεται αυτό το Σαββατοκύριακο, μετά από σύντομο χρονικό διάστημα, όλες οι σχολικές μονάδες είναι εφοδιασμένες με αντισηπτικά διαλύματα και απολυμαντικά καθαριστικά. Παράλληλα με την καθημερινή εντατική καθαριότητα τηρείται και η πρακτική του σωστού αερισμού των σχολικών αιθουσών.
Απόλυτη προτεραιότητα του Δήμου και της Σχολικής Επιτροπής αποτελεί η ασφάλεια των μαθητών και του εκπαιδευτικού προσωπικού και για το σκοπό αυτό ακολουθούνται τα υγειονομικά πρωτόκολλα για την μείωση της διασποράς της νόσου Covid-19.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!