Ποιήματα δημιουργών του τόπου μας, στίχοι με αναφορά στο ’21 και στους αγώνες για την Ελευθερία, μελοποιημένοι από τον μουσικοσυνθέτη Χαράλαμπο Ναβροζίδη είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει το κοινό των «ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΕΙΩΝ». Ο λόγος για τη μουσική εκδήλωση με τίτλο: «Η ποίηση ταξιδεύει στο 1821», η οποία πραγματοποιήθηκε χθες το βράδυ, σε συνεργασία με την Ένωση Συγγραφέων Πιερίας, στο Πνευματικό κέντρο του Δήμου Κατερίνης.
Την εκδήλωση άνοιξε το μέλος του Δ.Σ. του Ο.Π.Π.Α.Π. και της επιτροπής προγράμματος των «Αικατερινείων» Μυράντα Παππά, η οποία μετέφερε το χαιρετισμό του Δημάρχου Κώστα Κουκοδήμου σημειώνοντας χαρακτηριστικά: «Ποιοτικές εκδηλώσεις μουσικής, λόγου και τέχνης περιλαμβάνουν τα φετινά «Αικατερίνεια». Σας καλούμε να τιμήσετε με την παρουσία σας και τις επόμενες προγραμματισμένες εκδηλώσεις». Χαιρετισμό απηύθυνε επίσης, το μέλος της Ένωσης Συγγραφέων Πιερίας Δομνίκη Καράντζιου.
Την εκδήλωση συντόνισε ο Χαράλαμπος Ναβροζίδης. Τραγούδησε – απήγγειλε η Φιλιώ Σέρβου. Στο κλαρινέτο ήταν ο Ιβάν Ναβροζίδης, στο πιάνο η Κατερίνα Korchillava – Ελενίδου, ενώ συμμετείχε και μουσικό σύνολο - τμήμα της χορωδίας του Δημοτικού Ωδείου Κατερίνης.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!