Καλή ήταν η παρουσία των Ελλήνων και Ελληνίδων καρατέκα, στην πρώτη ημέρα του 25ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Καράτε Ανδρών Γυναικών που διεξάγεται στο Ντουμπάι.
Στα +85κ Ανδρών ο Γιώργος Τζάνος έμεινε στις λεπτομέρειες εκτός μεταλλίων. Ξεκίνησε ιδανικά με τρεις νίκες και προκρίθηκε στα προημιτελικά φτάνοντας έως τον τελικό του pool στο οποίο συμμετείχε.
Εκεί, έχασε 2-1 από τον Κροάτη Άντζελο Κβέσιτς, ο οποίος όμως στη συνέχεια αποκλείστηκε στον ημιτελικό κι έτσι δεν έδωσε δεύτερη ευκαιρία στον πρωταθλητή μας.
Η Βίκυ Πανετσίδου ήταν εντυπωσιακή με δύο νίκες στην κατηγορία -68κ, αλλά έπεσε πάνω στη «χρυσή» Ολυμπιονίκη του Τόκιο, την Αιγύπτια Αμπντελαζίζ.
Πάλεψε με όλες της τις δυνάμεις, ηττήθηκε 1-0, όμως η Αμπντελαζίζ αποκλείστηκε αμέσως μετά και δεν «τράβηξε» την αντίπαλό της στα ρεπεσάζ, όπου συμμετέχουν όσοι αθλητές ηττήθηκαν από τους δύο φιναλίστ.
Ο Κωνσταντίνος Μαστρογιάννης (-84κ) ξεκίνησε με νίκη, αλλά έχασε στον Β΄ γύρο από τον Μαροκινό Τσααμπί ο οποίος έφτασε έως τον ημιτελικό και αποκλείστηκε.
Επίσης, η Έλενα Χατζηλιάδου αποκλείστηκε στον πρώτο της αγώνα για την κατηγορία των +68κ καθώς ηττήθηκε 3-1 από τη Βραζιλιάνα Παντίλια, το ίδιο και ο Βασίλης Βρούτσης (-75κ) με αντίπαλο τον Κολομβιανό Τριβίνο.
Αύριο (17/11), στη μάχη του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ρίχνονται οι υπόλοιποι εκπρόσωποι της Ελλάδας στους προκριματικούς Κούμιτε.
Συγκεκριμένα από τις 9 (ώρα Ελλάδας) το πρωί θα αγωνιστούν η Μαρία Στόλη (-55κ), η Χριστίνα Νίκα (-61κ), ο Στέφανος Ξένος (-60κ) και ο Διονύσης Ξένος (-67κ).
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!