Σε ένα Σαββατοκύριακο με πλούσια αθλητική δράση, ο Πιερικός Αρχέλαος πέτυχε το απόλυτο των νικών σε άνδρες γυναίκες και νεάνιδες.
Πιο συγκεκριμένα, οι άνδρες για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΚΑΣΚΕΜ κέρδισαν άνετα τον Εδεσσαικό με σκορ 85-43. Οι αθλητές του Πιερικού Αρχέλαου επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους και βρέθηκαν από το 1ο δεκάλεπτο να προηγούνται με 27-12 και στην συνέχεια του αγώνα η διαφορά διευρύνονταν για να φτάσει στους 42 πόντους στο τέλος του αγώνα.
Την Κυριακή, οι γυναίκες επιβλήθηκαν της ΑΓΕΠ με το εμφατικό 86-22 για την 3η αγωνιστική της Α2 γυναικών. Με τη νίκη αυτή, ο Πιερικός Αρχέλαος μοιράζεται με την Αναγέννηση Ρυσίου την πρώτη θέση του ομίλου, καθώς και οι 2 ομάδες έχουν πετύχει το 3/3.
Ο βασικός κορμός της γυναικείας ομάδας αποτελούν οι νεάνιδες του συλλόγου που την περσινή χρονιά κατέλαβαν την 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Οι νεάνιδες, στο ξεκίνημα του ηλικιακού πρωταθλήματος, επιβλήθηκαν για την 1η αγωνιστική της Κεντρικής Μακεδονίας επί της ΑΓΕΠ στο Β ΔΑΚ Κατερίνης με σκορ 85-49. Με τη νίκη αυτή, οι νεάνιδες συμπλήρωσαν 5 χρόνια αήττητης παρουσίας στην 1η φάση του πρωταθλήματος, γεγονός που αποτελεί μοναδικό ρεκόρ για το σύλλογο και τα ηλικιακά πρωταθλήματα.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!