Στα 130 χιλιοστά (mm), περίπου, σημειώθηκε το μέγιστο ύψος της βροχόπτωσης, κατά το πρόσφατο καιρικό σύστημα «Διομήδης» στις 10-12 Ιανουαρίου 2022, σύμφωνα με τα στοιχεία του Μετεωρολογικού Σταθμού Δίου.
Η έγκαιρη προεργασία και τα έργα αντιπλημμυρικής προστασίας της Περιφερειακής Ενότητας Πιερίας σε περιοχές του Δήμου Δίου-Ολύμπου εξασφάλισαν την ομαλή εξέλιξη αυτού του κύματος κακοκαιρίας, χωρίς να σημειωθούν εικόνες καταστροφών που παρατηρούνταν σε αντίστοιχες καιρικές συνθήκες των περασμένων ετών. Παράλληλα οι όποιες ζημίες προκλήθηκαν βρίσκονται σε διαδικασία αποκατάστασης.
Η αντιπλημμυρική προστασία αποτελεί ζήτημα διαρκούς παρακολούθησης και για το λόγο αυτό ευχαριστούμε την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και την Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας για τη συνεχή υποστήριξή τους σε ζητήματα πολιτικής προστασίας, ιδιαίτερα με τα έργα θωράκισης των ρεμάτων του Δήμου, όπου δημιουργούνται υπερχειλίσεις.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!