Σοφία Μαυρίδου, Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας: «Η διασφάλιση της ομαλής και ασφαλούς κυκλοφορίας των οχημάτων στο οδικό δίκτυο της Περιφερειακής Ενότητας Πιερίας, είναι ο βασικότερος στόχος μας»
Με σχετική απόφαση της Αντιπεριφερειάρχη Πιερίας, Σοφίας Μαυρίδου, βρίσκονται σε επιφυλακή υψηλού επιπέδου, οι αρμόδιες υπηρεσίες της Περιφερειακής Ενότητας Πιερίας, με όλο το ανθρώπινο δυναμικό αλλά και τον μηχανολογικό εξοπλισμό.
Συνεργεία αποχιονισμού και ρήψης αποχιονιστικού άλατος από την Υποδιεύθυνση Τεχνικών Έργων της ΠΕ Πιερίας, βρίσκονται ακροβολισμένα και έτοιμα για δράση στους επαρχιακούς δρόμους Κατερίνης – Ελατοχωρίου – Χιονοδρομικού Κέντρου – όρια Νομού, στον άξονα Κατερίνης – Αγίου Δημητρίου – Όρια Νομού καθώς και στον δρόμο Λπετοκαρυάς – Καρυάς.
Το τμήμα Πολιτικής Προστασίας ΠΕ Πιερίας, βρίσκεται σε ετοιμότητα για τον συντονισμό όλων των εμπλεκόμενων φορέων ώστε να αντιμετωπιστούν άμεσα και αποτελεσματικά όλα τα προβλήματα που πρέπει να επιλυθούν.
Σημειώνεται ότι επειδή οι θερμοκρασίες στην περιοχή θα είναι ιδιαίτερα χαμηλές δεν αποκλείεται να σημειωθεί παγετός τις επόμενες ώρες. Για το λόγο αυτό παρακαλούνται οι οδηγοί να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί κατά τις μετακινήσεις τους και να χρησιμοποιούν αντιολισθητικές αλυσίδες.
Σε κάθε περίπτωση, όλοι οι κινούμενοι στο οδικό δίκτυο της Περιφερειακής Ενότητας Πιερίας, θα πρέπει να οδηγούν με προσοχή, να τηρούν τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, να διατηρούν ασφαλείς αποστάσεις με τα προπορευόμενα οχήματα, όπως επίσης καλό θα ήταν και να ελαχιστοποιούνται οι μετακινήσεις των πολιτών στις απολύτως απαραίτητες και απαιτούμενες, για να αποφευχθούν μικροατυχήματα, ενώ σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης μπορούν να επικοινωνούν στο τηλέφωνο 112.
Περισσότερες λεπτομέρειες θα βρείτε στα καθημερινά τακτικά και έκτακτα δελτία καιρού. Μπορείτε, ακόμα, να συμβουλεύεστε και το επίσημο site της Εθνικής Μετεωρολογικής Υπηρεσίας [www.emy.gr] και το λογαριασμό της ΕΜΥ στο twitter (@EMY_HNMS), καθώς και το επίσημο site της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας [www.civilprotection.gr].
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!