Οι αγρότες ξεκινούν τις κινητοποιήσεις, ώστε να ακουστούν τα αιτήματα τους, αφού σημειώνουν ότι «δεν πάει άλλο». Τα πρώτα μπλόκα στήθηκαν στο ύψος του κόμβου της Νίκαιας, έξω από τη Λάρισα και σημαίνουν την εκκίνηση των κινητοποιήσεων.
Σύμφωνα με το larissanet.gr, οι συγκεκριμένοι αγρότες προέρχονται ως επί το πλείστον από περιοχές της Καρδίτσας, ενώ υπάρχει «μπλόκο» από τις κλούβες των ΜΑΤ που έχουν παραταχθεί στη περιοχή.
Ο πρόεδρος της ΕΟΑΣΝΛ σημειώνει για τα αιτήματα των αγροτών, ότι μεταξύ άλλων επικεντρώνονται στο ζήτημα των των τιμών στα αγροτικά προϊόντα ώστε να καλύπτουν το κόστος παραγωγής.
![](https://www.newsbeast.gr/image/s320x/file/files/1/2022/02/larissa-2.jpg)
Μάλιστα, οι εκπρόσωποι των διαμαρτυρόμενων αγροτών εξέφρασαν την πρόθεσή τους να ανέβουν στον αυτοκινητόδρομο της ΠΑΘΕ.
Εκεί ο Γενικός Αστυνομικός Διευθυντής Θεσσαλίας Αστέριος Μαντζιώκας αναφέρθηκε στα μέτρα που έχουν ληφθεί ώστε να παραμείνει ανοιχτή η Εθνική Οδός.
Πηγή
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!