Ακόμα κι αν δεν προκαλέσει πραγματικά καρδιακή προσβολή, είναι τόσο έντονα τα επίπεδα στρες που δημιουργεί, ώστε το άτομο που υποφέρει μπορεί να οδηγηθεί σε ακραίες αποφάσεις, ακόμα και στον θάνατο.
Τι ακριβώς είναι το σύνδρομο της “ραγισμένης καρδιάς”
Το σύνδρομο ραγισμένης καρδιάς ή αλλιώς μυοκαρδιοπάθεια από στρες, αποτελεί μια αναγνωρισμένη, πλέον, καρδιακή πάθηση που «μιμείται» την καρδιακή προσβολή. Εκδηλώνεται δηλαδή με έντονη πίεση στο στήθος, δύσπνοια και ξαφνική αδυναμία.
Το σύνδρομο της “ραγισμένης καρδιάς” στο Αγρίνιο-19χρονη έστρεψε το όπλο επάνω της και πάτησε την σκανδάληΤο σύνδρομο επισημάνθηκε ως ξεχωριστή παθολογική οντότητα στις αρχές της δεκαετίας του ’90 από Ιάπωνες ιατρούς και αρχικά έγινε γνωστό σαν «νόσος takotsubo» λόγω ομοιότητας του σχήματος της πάσχουσας καρδιάς με το ομώνυμο εργαλείο των Ιαπώνων για το ψάρεμα χταποδιών.
Τι συνέβη στο Αγρίνιο
Σε μια τέτοια κατάσταση βρέθηκε μια 19χρονη από το Αγρίνιο, η οποία επιχείρησε πριν από μερικές ώρες να βάλει τέλος στη ζωή της.
Η κοπέλα που υπέφερε από ερωτική απογοήτευση έστρεψε αεροβόλο όπλο στον κρόταφο και… πάτησε τη σκανδάλη.
Σύμφωνα με ρεπορτάζ του agrinionews.gr, ευτυχώς ο τραυματισμός της 19χρονης δεν στάθηκε μοιραίος.
Ο γεμιστήρας του αεροβόλου, πάντως, περιείχε αμπούλες αερίου.
Ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ άμεσα τη μετέφερε στο νοσοκομείο, όπου και νοσηλεύεται.
Το Αστυνομικό Τμήμα Αγρινίου ενεργεί την έρευνα και αναζητεί το άτομο που διέθεσε το όπλο στην 19χρονη που φέρεται να επιχείρησε το απονενοημένο διάβημα μετά από ερωτική απογοήτευση.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!