Με το ποσό των 98.432,50 ευρώ θα χρηματοδοτηθεί η ΔΕΥΑ Δίου-Ολύμπου από το πρόγραμμα «ΦιλόΔημος ΙΙ» του Υπουργείου Εσωτερικών για τη σύνταξη επικαιροποιημένων Σχεδίων Ασφάλειας Νερού.
Με τον τρόπο αυτό εξασφαλίζονται βασικές ανάγκες της ΔΕΥΑΔΟΛ, αναφορικά με την ολοκληρωμένη διαχείριση και λειτουργία του υδροδοτικού συστήματός της και την προστασία και εξασφάλιση της ποιότητας του πόσιμου νερού και των πηγών υδροδότησής τους.
Ωφελούμενος πληθυσμός είναι το σύνολο των δημοτών - χρηστών και καταναλωτών της ΔΕΥΑ Δίου-Ολύμπου και του Δήμου, όπως:
• Ποιοτική διαχείριση των υδάτων από την πηγή του νερού έως και τη βρύση του καταναλωτή.
• Ελαχιστοποίηση παρουσίας ρυπαντών στο πόσιμο νερό από την πηγή.
• Ορθή επεξεργασία του ύδατος ώστε να είναι κατάλληλο για πόση.
• Ορθή διανομή ύδατος σε δίκτυα ύδρευσης, ανεξάρτητα του μεγέθους των δικτύων αυτών.
• Συμβολή στην επίτευξη ολοκληρωμένης προστασίας και ορθολογικής διαχείρισης των επιφανειακών και υπόγειων υδατικών συστημάτων της ευρύτερης περιοχής.
• Ποιοτικά και περιβαλλοντικά ασφαλής κάλυψη της ζήτησης υδρευτικού ύδατος στην περιοχή αρμοδιότητας της ΔΕΥΑΔΟΛ.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!