Με αφορμή το πρόσφατο περιστατικό θανάτωσης αδέσποτου σκύλου μέσω δηλητηρίασης (φόλα), που σημειώθηκε στο Λιτόχωρο, ο Δήμος Δίου-Ολύμπου καταδικάζει απερίφραστα το γεγονός και εκφράζει τη ρητή αντίθεσή του σε κάθε κακόβουλη ενέργεια με σκοπό τον τραυματισμό ή θανάτωση αδέσποτων ζώων συντροφιάς.
Το ζήτημα των αδέσποτων είναι μεγάλο και πάνω σε αυτό εργαζόμαστε εντατικά σε συνεργασία με τα φιλοζωικά σωματεία του Δήμου, για να δοθεί οριστική λύση, για την ασφάλεια τόσο των δημοτών και επισκεπτών του Δήμου όσο και των αδέσποτων.
Σημειώνεται παράλληλα πως η συγκεκριμένη πράξη διώκεται αυτεπάγγελτα, δηλαδή οποιοσδήποτε λάβει γνώση ανάλογου περιστατικού έχει δικαίωμα και υποχρέωση να το καταγγείλει στις αρμόδιες αρχές.
Διονύσιος Φόλιος
Αντιδήμαρχος Αγροτικής Ανάπτυξης, Λαϊκών Αγορών και Διαχείρισης Αδέσποτων Ζώων Συντροφιάς Δήμου Δίου-Ολύμπου
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!