Ένα από τα παραδοσιακά προϊόντα των χωριών του Ολύμπου στην Πιερία είναι το παραδοσιακό κουμαρίσιο τσίπουρο. Αποτελεί ένα σήμα κατατεθέν της περιοχής του, τού οποίου την πρώτη ύλη την παρέχουν στους κατοίκους ως δώρο τα δάση του Ολύμπου. Το παραδοσιακό κουμαρίσιο τσίπουρο προέρχεται από την απόσταξη ώριμων καρπών που συλλέχτηκαν τον χειμώνα από τις κουμαριές. Οι κουμαριές αποτελούν αυτοφυείς θάμνοι των δασών του Ολύμπου. Μετά από μια μακρά πεντάμηνη αργή αλκοολική ζύμωση των καρπών της κουμαριάς έρχεται η ώρα της απόσταξης. Η απόσταξη έχει την δική της τεχνική και θέλει εμπειρία ώστε να επιτευχθεί ένα άριστο αποτέλεσμα. Η απόσταξη πραγματοποιείτε κατά το πρώτο δεκαήμερο του Μαΐου σε παραδοσιακά καζάνια από τους διήμερους μικρούς αποσταγματοποιούς που βρίσκονται στην ευρύτερη περιοχή του κάστρου του Πλαταμώνα.
Δυστυχώς η φετινή χρονιά (2022) δεν ήταν καλή. Ο καύσωνας του περσινού καλοκαιριού επέδρασε αρνητικά στην παραγωγή της κουμαριάς. Οι ποσότητες που έφτασαν για απόσταξη ήταν μικρές. Παρόλα αυτά οι διήμεροι μικροί αποσταγματοποιοί άνοιξαν τα ρακοκάζανά τους για να μπορέσουν να εξυπηρετηθούν οι κάτοικοι των χωριών γύρω από το κάστρο του Πλαταμώνα. Οι οποίοι, αν και ήταν μεγαλύτερη η κούραση φέτος για την συλλογή των κούμαρων το επιχείρησαν. Έτσι όλοι μαζί κατάφεραν και φέτος να παράξουν το τοπικό κουμαρίσιο παραδοσιακό τσίπουρο προς τέρψιν δική τους άλλα και των επισκεπτών την περιοχής.
Οι φωτογραφίες είναι από το παραδοσιακό αποστακτήριο των αδελφών Αθανασίου Πολυχρού.
Δημήτρης Ρουκάς M.Sc. Τέχν. Γεωπόνος
Επιστημονικός Συνεργάτης Π. Ε. Πιερίας
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!