Η επιτροπή εμβολιασμών συνεδρίασε σήμερα (23.06.2022) και αποφάσισε να συστήσει στους πολίτες των άνω των 30 ετών να κάνει την 4η δόση του εμβολίου κατά του κορονοϊού. Σε αυτές τις ηλικίες, ο εμβολιασμός είναι προαιρετικός. Αλλά στις ηλικίες άνω των 60, η σύσταση είναι “ισχυρή”.
Τα κρούσματα τις τελευταίες μέρες έχουν εκτοξευτεί, με τις μεταλλάξεις Όμικρον 4 και Όμικρον 5 να… ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό, καθώς είναι υπερμεταδοτικές. Αν και τα εμβόλια δεν πιάνουν τις μεταλλάξεις αυτές, προστατεύουν από από τη βαριά νόσηση με κορονοϊό, γι’ αυτό και η Επιτροπή εισηγείται να κάνουν την 4η (δεύτερη αναμνηστική) δόση του εμβολίου όλοι οι πολίτες άνω των 30.
Για όσους είναι άνω των 60, η σύσταση είναι ισχυρή, με την Επιτροπή να τους καλεί να εμβολιαστούν.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!