Δεκαπέντε καινούρια στέγαστρα «νέας γενιάς» τοποθετούνται αυτό το διάστημα σε ισάριθμες στάσεις αστικών και υπεραστικών λεωφορείων. Πρόκειται για αντικατάσταση 10 στεγάστρων και δημιουργία 5 νέων στάσεων.
Η αναβάθμιση και ο εκσυγχρονισμός των στάσεων γίνεται μετά από χρηματοδότηση που έλαβε ο Δήμος Δίου-Ολύμπου από το πρόγραμμα «ΦιλόΔημος ΙΙ» του Υπουργείου Εσωτερικών.
Τα νέα στέγαστρα διαθέτουν φωτισμό μέσω φωτοβολταϊκού συστήματος, για την ασφαλή παραμονή των επιβατών στο χώρο της στάσης τις νυχτερινές ώρες, μειώνοντας παράλληλα το περιβαλλοντικό αποτύπωμα. Σύντομα αναμένεται να διατίθεται στο σύνολο των 15 στάσεων και πρόσβαση στο δωρεάν ασύρματο (WiFi) δίκτυο του Δήμου.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!