![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgc_DRasSbA6hTGvYnFZ_whre8fL1j_WAfAVDqCmcCQfp_it0cwzAO3VefXTs_YUOKucXcWQEB5H1j116_M6CLuP84Jb0cGLbZWB6xediv6gzd0ZWb7FKWe9WV31KolADTfkmD7I5imQq4/s16000/17xronos-ikaria1.webp)
Εντοπίστηκε νεκρός το πρωί της Τρίτης, μόλις λίγα μέτρα από το σημείο που εξαφανίστηκε. Ο Μ.Κ. έπασχε από διαβήτη, ενώ είναι συγκεχυμένες οι πληροφορίες αν ήξερε καλό κολύμπι.
Ο άτυχος νέος που τον προσεχή Δεκέμβριο θα έκλεινε τα 18 του χρόνια βρέθηκε με τα ρούχα του, καθώς φορούσε ένα σορτσάκι και ένα μπλουζάκι.
![](https://www.newsit.gr/wp-content/uploads/2022/07/ikaria_ereunes1-1200x717.jpg)
Κραυγή αγωνίας από τους κατοίκους της περιοχής που μιλάνε στο newsit.g. Ζητούν να ληφθούν άμεσα μέτρα για την πρόληψη και αντιμετώπιση των πνιγμών στην Ελλάδα. «Δεν ξέρουμε οι νησιώτες κολύμπι. Ξέρετε πόσοι είναι και πάνε στις παραλίες και δεν ξέρουν να κολυμπούν; Αυτό πρέπει να κοιτάξουν οι κυβερνήσεις. Ειδικά στα νησιά να γίνονται υποχρεωτικά μαθήματα κολύμβησης γιατί αλλιώς έχει και συνέχεια. Χάσαμε ένα παιδί τώρα 17 ετών. Και έχουμε χάσει και άλλα» λέει στο newsit.gr κάτοικος της Ευδήλου.
![](https://www.newsit.gr/wp-content/uploads/2022/07/17xronos-ikaria-661x1200.jpg)
Άλλη κάτοικος και ιδιοκτήτρια μαγαζιού στην περιοχή αναφέρει: «Κάτι πρέπει να γίνει άμεσα. Δεν μπορεί να χάνονται νέα παιδιά που είναι από νησί επειδή δεν ξέρουν να κολυμπούν. Έχουν κινδυνεύσει και άλλοι. Δεν μιλάω για μεγάλες ηλικίες, είναι πολλοί οι νέοι που δεν δίνουν σημασία αλλά δεν ξέρουν να κολυμπούν πραγματικά».
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!