Ερωτήματα προκαλεί το γεγονός του θανάτου ενός 23χρονου από τη Λαμία κατά τη διάρκεια των καλοκαιρινών του διακοπών στη Σίφνο.
Το απόγευμα της Τρίτης (26/7) η παρέα πήγε στην παραλία. Ο 23χρονος είχε μείνει στη σκηνή και κατέβηκε λίγο αργότερα όταν αισθάνθηκε καλύτερα. Κάθισε μάλιστα και σε απόσταση ασφαλείας από τα άλλα παιδιά επειδή ήταν θετικός. Λίγη ώρα αργότερα έκανε εμετό και αμέσως μετά έχασε τις αισθήσεις του.
Οι φίλοι του 23χρονου έτρεξαν να βοηθήσουν, ενώ ταυτόχρονα κάλεσαν ασθενοφόρο και αναζήτησαν ιδιώτη γιατρό στο κάμπινγκ, σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες. Μέχρι να φτάσει το ασθενοφόρο ο γιατρός που βρέθηκε στο σημείο και οι φίλοι του προσπαθούσαν να τον επαναφέρουν, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.
Ο 23χρονος φοιτητής παρελήφθη από το ασθενοφόρο και διακομίστηκε στο Κέντρο Υγείας της Σίφνου. Εκεί τον παρέλαβαν οι γιατροί οι οποίοι προσπάθησαν να τον επαναφέρουν, δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα.
Ο καρδιολόγος της οικογένειας Παναγιώτης Ιακωβής, δήλωσε στον Alpha πως «ο νεαρός δεν είχε κάποιο βαρύ ή γνωστό σοβαρό πρόβλημα υγείας. Είναι σοκαριστική η απώλεια, σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πάντα ή σχεδόν πάντα καρδιολογική η αιτία και αν ήταν και θετικός στον κορωνοϊό προφανώς θα πρέπει να εξεταστεί και αυτό το ενδεχόμενο. Πρέπει να γίνει και με την προβλεπόμενη διαδικασία διότι υπάρχουν και τα θέματα κορωνοϊού. Είναι μια πολύ δύσκολη διερεύνηση και πρέπει υπεύθυνη».
H νεκροψία - νεκροτομή θα ρίξει φως στην αιτία θανάτου του φοιτητή, που ξεκίνησε για διακοπές με τους φίλους του και δεν ξαναγύρισε. Η κηδεία του 23χρονου θα γίνει στις 18:00 το απόγευμα της Πέμπτης στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό της πλατείας Ελευθερίας στη Λαμία.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!