Το τελευταίο διάστημα παρατηρούνται συχνά φαινόμενα απόρριψης μη ανακυκλώσιμων απορριμμάτων σε κάδους που προβλέπονται αποκλειστικά για την ανακυκλώσιμα προϊόντα. Η μίξη αυτή έχει ως αποτέλεσμα να μην γίνονται δεκτά από τα κέντρα διαλογής.
Στις περισσότερες περιπτώσεις η εναπόθεση ακατάλληλων υλικών στους κάδους ανακύκλωσης δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στο σύστημα διαλογής καθώς:
· καταλαμβάνουν πολύτιμο χώρο,
· διαμορφώνουν σύμμεικτο φορτίο το οποίο είναι πολύ δύσκολο ή και αδύνατο να ανακυκλωθεί,
· λερώνουν και καταστρέφουν τα ανακυκλώσιμα υλικά,
· απειλούν με τραυματισμό τους εργαζομένους στα Κέντρα Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgZ01DdO2He2KqOrNzXzIEVfkCBLADZ-qDAXW1aj604SgWsLDWlIekuIEqHcZRksGEJ2pDw4XKDsrnpUmnP8DZ8kkMAXMcv6ZWlus9FOOkDfYz4dnsYTFheWKRdzNVuWtVozQd7Mwozj_2HwfsUvN2OO2Np9cpabrKKAnHW0jsWJAPHTJO9yn_HxRrS/s16000/fylladio-anakyklosi.jpg)
Για το λόγο αυτό, η Αντιδημαρχία Καθαριότητας του Δήμου Δίου-Ολύμπου υπενθυμίζει στους πολίτες ότι στις «γωνιές ανακύκλωσης» του Δήμου βρίσκονται:
· Μπλε Κάδοι για ανακύκλωση πλαστικό, αλουμίνιο, γυαλί, χαρτί
· Μπλε Κώδωνες για ανακύκλωση γυαλιού
· Κάδοι για μεταχειρισμένα ρούχα και παπούτσια
· Στα κοινοτικά καταστήματα βρίσκονται κιβώτια για ανακύκλωση ηλεκτρικών συσκευών, λαμπτήρων και μπαταριών.
Στον ακόλουθο σύνδεσμο μπορείτε να δείτε τα σημεία όπου βρίσκονται κάδοι ανακύκλωσης στις 12 κοινότητες του Δήμου: https://www.dion-olympos.gr/anakyklosi-xartis/
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!