Στο θαυμαστό κόσμο της όπερας και του παιδικού θεάτρου, ταξίδεψε το βράδυ του Σαββάτου, μικρούς και μεγάλους το Πολιτιστικό Καλοκαίρι του Δήμου Κατερίνης. "Όχημα" η Χορωδία Ιδρύματος Σακελλαρίδη – Λιτοχώρου, με τον «κουρέα της Σεβίλλης», το κλασικό έργο του Τζοακίνο Ροσσίνι, σε μετάφραση Τζωρτζίνας Μακρή και διασκευή Χρήστου Σάλτα.
Μια πανδαισία
θεάματος με την συμμετοχή 40 ηθοποιών, μουσικών & τραγουδιστών στο
ασφυκτικά γεμάτο με….. παιδιά και χαμόγελα, Δημοτικό Θέατρο Πάρκου. Για περισσότερο από μία ώρα οι θεατές απόλαυσαν την κωμική
πλοκή της υπόθεσης του έργου, και κυρίως, τη μοναδικότητα της τέχνης της
όπερας, που επικεντρώνεται στη μουσική της διάσταση.
Στον
επίλογο, αποζημίωσαν τους συντελεστές με ένα παρατεταμένο χειροκρότημα.
Τον χαιρετισμό
του Δημάρχου Κώστα Κουκοδήμου, κατά
την έναρξη της εκδήλωσης μετέφερε ο
Πρόεδρος του Οργανισμού Πολιτισμού (ΟΠΠΑΠ) Γιάννης Νταντάμης.
Το καλοκαίρι
στην Κατερίνη της Τέχνης & του Πολιτισμού,
που με ιδιαίτερη επιτυχία και μεγάλη προσέλευση διοργανώνει ο Οργανισμός
Πολιτισμού (ΟΠΠΑΠ) του Δήμου συνεχίζεται.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!