Ο Ιούλιος έκανε ποδαρικό με αυξήσεις που κατά μέσο όρο ανέρχονται στο 10%
Στα «κάγκελα» βρίσκονται οι καταναλωτές της χώρας μας, καθώς και ο Ιούλιος έκανε ποδαρικό με αυξήσεις στις τιμές προϊόντων ευρείας κατανάλωσης, που κατά μέσο όρο ανέρχονται στο 10%.
Μάλιστα, μια απορία όλων είναι το «τι χειμώνας μας περιμένει», καθώς οι ανατιμήσεις συνεχίζουν «οργιάζουν».
Ουσιαστικά τους τελευταίους 10 μήνες δεν υπάρχει σχεδόν κανένα προϊόν που να μην έχει ανατιμηθεί, ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις οι τιμές τους έχουν αυξηθεί δύο και τρεις φορές μέσα σε διάστημα λίγων μηνών.
Στη νέα λίστα της ακρίβειας περιλαμβάνονται τα εξής προϊόντα:
- Απορρυπαντικά-καθαριστικά από 8% έως 40%,
- είδη προσωπικής υγιεινής έως 24%,
- φυτίνη 20%,
- χυμός τομάτας 18%,
- μαρμελάδες 15%,
- ζυμαρικά 14%,
- μουστάρδες, κέτσαπ και μαγιονέζες 14%,
- σαμπουάν, οδοντόκρεμες και αποσμητικά έως 14%,
- κονσέρβες από 7% έως 14%,
- νουντλς από 3,5% έως 14%,
- πατατάκια και ρυζογκοφρέτες από 6% έως 13%,
- κατεψυγμένα προϊόντα 12%, ψάρια 11%,
- υγρά σαπούνια χεριών έως 10%,
- έτοιμες σαλάτες έως 10%,
- τυριά από 2% έως 10%,
- κατεψυγμένα ψάρια 8%,
- εμφιαλωμένο νερό έως 7%,
- ρύζι 6%,
- γιαούρτια 5%,
- σοκολατοειδή και σάλτσες 4%,
- γάλα, αλεύρι, μπισκότα και φρυγανιές κατά 3%.
Ωστόσο, θα πρέπει να σημειωθεί ότι πρόκειται για μεμονωμένες ανατιμήσεις, καθώς δεν αφορούν το σύνολο των κατηγοριών.
Οι αυξήσεις έχουν ήδη ανακοινωθεί από τις βιομηχανίες τροφίμων και τις εμπορικές επιχειρήσεις στα καταστήματα πώλησης τροφίμων και θα περάσουν σταδιακά στα ράφια, ανάλογα με τα αποθέματα των προϊόντων που έχουν στις αποθήκες τους.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!