Ο Μανώλης Χιώτης, δεξιοτέχνης στο μπουζούκι, αποτελεί έναν από τους σπουδαίους συνθέτες του λαϊκού μας τραγουδιού.
Ο Χιώτης το μισό αιώνα που έζησε (1920 – 1970) πρόλαβε να αφήσει πίσω του σημαντικό έργο. Έπαιζε μουσική από μικρός και ξεκίνησε νωρίς να εργάζεται επαγγελματικά. Ακολουθώντας τη ρεμπέτικη πορεία έγραψε μεταξύ άλλων το τραγούδι «Το χρήμα δεν το λογαριάζω».
Ο Χιώτης ήθελε κι επιδίωκε γρηγορότερες σε ρυθμό μουσικές εκτελέσεις κι έτσι προχώρησε στην καινοτομία να προσθέσει άλλη μια διπλή χορδή στο μπουζούκι. Το μπουζούκι του έγινε τετράχορδο.
Παράλληλα, εφαρμόζει και τη χρήση του ενισχυτή στα λαϊκά όργανα. Οι κλασικές μορφές της ρεμπέτικης μουσικής αλλάζουν και ο Χιώτης καθιερώνεται με το δικό του μουσικό τρόπο, συνδυάζοντας τα τραγούδια και με λατινοαμερικάνικο ήχο.
Ο Μανώλης Χιώτης συνεργάστηκε, ως δεξιοτέχνης του μπουζουκιού, με τον Μίκη Θεοδωράκη και τον Μάνο Χατζιδάκι.
Πηγή
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!