Συνελήφθησαν χθες το πρωί σε περιοχή του Κιλκίς, από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφάλειας Κιλκίς, 4 αλλοδαποί άνδρες, για παράβαση της νομοθεσίας περί αλλοδαπών.
Χειροπέδες σε 4 διακινητές αλλοδαπών πέρασαν χθες το πρωί στο Κιλκίς αστυνομικοί Τμήματος Ασφάλειας Κιλκίς.
Πρόκειται για τρεις Πακιστανούς ηλικίας 30, 22 και 21 ετών και έναν 21χρονο από τη Συρία.
Ο 30χρονος από το Πακιστάν συνελήφθη επιπλέον για τα αδικήματα της ληστείας, της σωματικής βλάβης και της διακοπής κύησης σε βάρος αλλοδαπής γυναίκας.
Σύμφωνα με την Αστυνομία, το απόγευμα προς το βράδυ της 31ης Ιουλίου 2022 σε περιοχή του Κιλκίς, οι τέσσερις διακινητές μετέφεραν 30χρονη εγκυμονούσα γυναίκα μαζί με τον 31χρονο σύζυγό της, αμφότεροι από τον Λίβανο, και τα πέντε ανήλικα παιδιά τους, καθώς και ένα ακόμη συγγενικό τους πρόσωπο, με σκοπό τη μη νόμιμη έξοδό τους από τη χώρα.
Λίγο πριν περάσουν τα σύνορα, ο 30χρονος, επιτέθηκε και τραυμάτισε με σωματική βία την εγκυμονούσα γυναίκα, αφαιρώντας της χρηματικό ποσό 2.000 ευρώ. Επίσης τραυμάτισε το 6χρονο παιδί της που επιχείρησε να τη βοηθήσει.
Η μητέρα και ο γιος της μεταφέρθηκαν σε νοσοκομείο, όπου διαπιστώθηκε η διακοπή της εγκυμοσύνης της.
Μετά από συντονισμένες έρευνες και αναζητήσεις, από αστυνομικούς της Ομάδας Πρόληψης και Καταστολής της Εγκληματικότητας και αστυνομικούς του Τμήματος Συνοριακής Φύλαξης Παιονίας, εντοπίσθηκαν οι αλλοδαποί και συνελήφθησαν.
Στην κατοχή τους βρέθηκαν και κατασχέθηκαν 4 κινητά τηλέφωνα, χρηματικό ποσό 250 ευρώ και μικροποσότητα κάνναβης.
Οι συλληφθέντες, με τη δικογραφία που σχηματίσθηκε σε βάρος τους, θα οδηγηθούν στον Εισαγγελέα Πρωτοδικών Κιλκίς.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!