Η αντιμετώπιση των επειγόντων περιστατικών από εκπαιδευμένους και εξοπλισμένους με τα κατάλληλα μέσα πολίτες (απινιδωτές), η προώθηση της Τηλεϊατρικής Υποστήριξης ασθενών των Κέντρων Υγείας και των Περιφερειακών Ιατρείων, αλλά και η γενικότερη τεχνολογική υποστήριξη των γενικών ιατρών της ΠΦΥ, είναι μέρος μόνο της προγραμματικής σύμβασης που υπέγραψε ο Διοικητής της 3ης ΥΠΕ (Μακεδονίας) και η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας, την Τετάρτη 24-08-22, στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο της συνεργασίας που αναπτύχθηκε στον τομέα της υγείας.
«Η 3η Υγειονομική Περιφέρεια γνωρίζει καλά τις ανάγκες που υπάρχουν και στοχεύει πάντα στο να αξιοποιείται κάθε ευρώ προκειμένου αυτές να καλυφθούν. Όσοι πόροι και να διατεθούν στην υγεία ποτέ δε θα είναι αρκετοί, οπότε και ο δικός μας ο αγώνας θα είναι διαρκής», ξεκαθάρισε ο Διοικητής Δρ. Παναγιώτης Μπογιατζίδης.
«Η Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και η Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας σε αγαστή συνεργασία με την 3η Υγειονομική Περιφέρεια, στοχεύουν στη διασφάλιση του πολύτιμου αγαθού της υγείας, ενισχύοντας και αναβαθμίζοντας τις παρεχόμενες υπηρεσίες προς όφελος όλων ανεξαιρέτως των πολιτών», δήλωσε η Αντιπεριφερειάρχης κα. Σοφία Μαυρίδου.
Η σύμβαση αφορά στην υλοποίηση πράξεων μέσω του αναπτυξιακού προγράμματος Επενδυτικών Δαπανών Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, συνολικού ύψους 102.000 ευρώ, προκειμένου να αγοραστούν φορητοί υπολογιστές, δέκα αυτόματοι απινιδωτές και λοιπός τεχνολογικός εξοπλισμός για την ενίσχυση της κοινότητας με υλικά άμεσης ανάγκης, ενώ ύψιστη προτεραιότητα αποτελεί πλέον και η χρήση καθώς και η εξοικείωση με τον τομέα της τηλεϊατρικής, στην Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας του Νομού Πιερίας. Έτσι θα δίνεται η δυνατότητα παρακολούθησης ασθενών με καρδιολογικά προβλήματα, ενώ θα πραγματοποιούνται επίσης τηλεϊατρικές μετρήσεις χρόνιων ασθενών με αναπνευστική ανεπάρκεια, παρακολούθηση παιδιών με διαβήτη τύπου Ι και εγκύων υψηλού κινδύνου μέσω του εξειδικευμένου συστήματος (fetal monitoring system).
«Η τηλεϊατρική θα αποτελέσει ένα πολύτιμο εφόδιο στην Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας, θα ενισχύσει το αίσθημα εμπιστοσύνης και ασφάλειας των ασθενών -με χρόνια και σοβαρά προβλήματα, στο σύστημα υγείας, καθώς θα εκμηδενίσει τις αποστάσεις, «τοποθετώντας» με τη χρήση της τεχνολογίας τον ειδικό ιατρό «δίπλα» στο συνάνθρωπο μας που έχει ανάγκη ακόμη κι αν στην πραγματικότητα βρίσκεται χιλιόμετρα μακριά», τόνισε ο Υποδιοικητής της 3ης ΥΠΕ και υπεύθυνος ΠΦΥ, Δρ. Κωνσταντίνος Χρίστογλου.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!