Ενημερωτική συνάντηση πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Δήμου Κατερίνης. από τα στελέχη του Διεθνούς Οργανισμού Μετανάστευσης, προς τους Ουκρανούς πρόσφυγες που διαμένουν στην περιοχή μας.
Σκοπός της συνάντησης ήταν η ενημέρωση των Ουκρανών προσφύγων, για τη δυνατότητα που παρέχεται στους Δικαιούχους Προσωρινής Προστασίας να ενταχθούν στο πρόγραμμα “HELIOS” και να απολάβουν υπηρεσίες ένταξης. Μέλημα του Δήμου Κατερίνης είναι οι περίπου 200 Ουκρανοί πρόσφυγες, να εξασφαλίσουν στέγη και αξιοπρεπείς συνθήκες διαβίωσης, έως ότου διαμορφωθούν οι συνθήκες ασφαλούς επιστροφής στην δοκιμαζόμενη πατρίδα τους.
Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις, περισσότερες από 70 οικογένειες Ουκρανών προσφύγων υπολογίζεται ότι φιλοξενούνται από συγγενείς και φίλους στην Πιερία. «Ο Δήμος Κατερίνης, έχοντας την εμπειρία από τη συμμετοχή σε προγράμματα φιλοξενίας προσφύγων, αλλά και την επιθυμία να συμπαρασταθεί ουσιαστικά στους δοκιμαζόμενους από τον πόλεμο Ουκρανούς, προτίθεται σε συνεργασία με τον ΔΟΜ να υλοποιήσει αντίστοιχα προγράμματα φιλοξενίας», δήλωσε ο εντεταλμένος σύμβουλος Κατερίνης για θέματα διαχείρισης προσφύγων Νίκος Κατανάς. Σύμφωνα με τον κ. Κατανά, οι συναντήσεις θα συνεχιστούν, αφού η συνεργασία Δήμου Κατερίνης και ΔΟΜ είναι σε άριστο επίπεδο.
Το πρόγραμμα HELIOS υλοποιείται από τον Διεθνή Οργανισμό Μετανάστευσης και τους εταίρους του με τη χρηματοδότηση του Υπουργείου Μετανάστευσης και Ασύλου.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!